2008. június 26.

Reason 4.0 - Mixer 14:2, Line mixer 6:2

Először is magyarázatra szorul két szám. A 14:2 és a 6:2. Ezek nemes egyszerűséggel a keverők csatornaszámát jelentik. Azaz a Mixer 14 sztereo csatornás, a Line Mixer pedig 6 sztereo csatornás.

Kezdjük a nagyobbal. Így néz ki a 14 csatornás mixere a Reason 4-nek.

Mixer 14:2
(Katt a képre a nagyobbért)

Fentről lefelé haladva a következő beállításokat tudjuk vele megvalósítani:
  • Aux küldés: elküldi a csatorna jelét az odakapcsolt eszközhöz, pl: effekthez.
  • Eq on/off: a hangszínszabályzók be-, kikapcsolása.
  • Treble: Magas hangszín.
  • Bass: Mély hangszín.
  • M, S gombok: M - mute, S - solo, azaz egy csatornát el tudunk hallgattatni a mute gombbal, illetve a soloval pedig egy csatornát tudunk meghallgatni. A mute és a solo funkciókat nem csak egy csatornán tudjuk használni egyszerre.
  • Balansz-szabályzósor: a csatorna jelét a jobb, illetve bal csatorna felé tudjuk panorámázni.
  • Hangszerőszabályzók: nevéből adódóan a csatorna hangerejét lehet vele állítgatni, illetve a Masterrel az össze csatorna hangereját lehet egyszerre állítni.
  • Return: itt látjuk melyik Aux-hoz milyen effekt vagy eszköz van visszacsatolva a keverőbe. A potméterekkel a visszacsatolás hangerejét tudjuk állítani.
Most nyomjunk egy TAB-ot a billentyűzeten, s lám megfordul. Igen van neki hátulja is.

Mixer hátulról
(Katt a képre a nagyobbért)

A felső sorban van a 14 sztereo csatorna bemenete. Utánna a Level CV In és a Pan CV in bemenetek és a hozzátartozó potik. A bal alsó sarokban van egy kapcsoló amivel az Eq funkcióját tudjuk választani két lehetőség között, vagyis Compatible EQ vagy Improved EQ. Célszerűbb a Compatible Eq-t választani, mert sokkal jobban érvényesül a hangszínszabályzónk kiemelő, és vágó funkciója.
Jobb oldalt az Aux Send Out és Return be- és kimenetek vannak, ide kapcsoljuk majd az effektünket. Van alul egy Chaining aux csatlakozási lehetőség, ha 2 mixerünk van akkor ezeket összekapcsolva a másik mixer Send Out-jával máris használhatjuk az 1-es mixerünk effektjeit. Ugyanez eljátszható a Masterrel is, csak itt a Master Out-ot kell kötni, a Chaining Masterhez.

Ezen eszköz kistestvére a Line Mixer 6:2.

Line Mixer előlről, hátulról
(Katt a képre a nagyobbért)

Nos ez az eszköz a Mixer úgyszólván lebutított változata. Ugyanúgy van rajta Aux, hangerő, balansz potméter illetve Mute és Solo gomb is. Valamint a hátulján is megtalálhatók ezen potméterekhez tartozó be- és kimenetek.

Néhány dolog nem került bemutatásra. Ezeket mindenki önszorgalomból kipróbálhatja. Jó szórakozást, legközelebb a már sokat emlegetett NN-XT-ből csikarunk ki hangot és megnézzük a felépítését.

Nincsenek megjegyzések: