2008. június 19.

Reason 4.0 - Szekvenszer

Ebben a cikkben a Reason 4.0 zeneszerkesztő program szekvenszerével fogunk megismerkedni, azaz, hogy hova is tudjuk beírni a dallamunkat. Lássunk, hogy hozzuk elő a szekvenszert.

Szekvencer
(katt a képre a nagyobb változatért)

Nézzük a részeit, immárom külön ablakban.
Szekvenszer külön ablakban
(katt a képre a nagyobb változatért)


1. kijelölő, mozgató eszköz.
2. ceruza, ezzel tudjuk megrajzolni a hangjegyeinket.
3. radír, ezzel töröljük az elrontott hangokat.
4. borotva, az hangjegy-csoportok vágása, lásd később.
5. nagyító, ezzel nagyírhatjuk a "kottánk".
6. hanghosszúság választó, a legkisebb leírandó hang hosszát választhatjuk ki.
7. kvantáló, a hangokat a ritmushoz igazítja
8. automatizálás, a hangszer paramétereit automatizálhatjuk, pl: freq, res, volume... stb.

Baloldalt láthatjuk a hangszereket, a jobb oldalt pedig maga a szekvenszer található, ahova a hangokat fogjuk beírni. Váltsunk vissza a főablakunkba, és a Create menü segítségével egy NN-XT-t. A megnyitás ikonjára kattintva a Reason Factory Soundbank-ot válasszuk ki és ezen belül keressük meg az NN-XT-hez tartozó dolgokat. Válasszunk ki egy zongorát (piano). Váltsunk vissza a szekvenszerre, és kattintsunk a cerurára. Rajzoljuk a hangszerhez egy "dobozt", ebbe fogjuk majd a dallamunkat beírni. Ha visszakattintunk az egérre (a ceruza mellett) és a frissen rajzolt "dobozunkra" (ezt nevezzük szerintem hangcsoportnak) duplán kattintunk, akkor máris elénk tárul az a rész, ahova beírhatjuk a hangunkat.
Tegyük is ezt most meg. Véletlenszerűen különböző hosszúságú hangokat írjunk a ceruzával (ne feledjük, itt is megtalálható a 'Bar' és ott válasszuk ki a leírni kívánt legkisebb hosszúságú hangot. Ennél hosszabbat úgy tudunk írni, hogy a ceruzát lenyomva tartjuk és húzzuk). Ha ezzel megvagyunk akkor legalul kattintsunk a Play gombra. Ha mindent jól csináltunk, akkor megszólalnak a beírt hangjaink.

Alul tudjuk azon az eszköztáron beállítani a tempónkat, az ütemmutatónkat, és a loop pozícióit.
Feljebb említettem, hogy van egy borotvánk amivel végni tudunk. Ha 1 ütemnél hosszabb dallamot írtunk be, akkor lépjünk ki a dallamszerkesztésből az egerünk melletti gombra kattintva. Válasszuk ki a borotvánkat és a hangszercsoportunkon belül kattintsunk vele. S lásd kettő dobozunk lett.

Mindent nem mondtam el a szekvenszerről, de nem is ez volt a célom. Szerettem volna azt bemutatni, hogy melyek azok a főbb dolgok amiket majd használni fogunk. Legközelebb a Mixert (vagyis a keverőt) ismerhetjük meg.

Nincsenek megjegyzések: