2008. június 30.

Dalok, melyeket még életedben egyszer hallanod kell

1976

Eagles – Hotel California

A címadó dal delíriumos úti beszámolóba oltott gyilkos ballada, elringató tempója és szúrós gitárfutamai egy olyan hely képét hívják elő, ahol cserepes pálmák és vendégváró mosolyok mögül les ránk a gonosz; Joe Walsh és Don Felder perzselő szólópárviadala a rock legemlékezetesebb pillanatainak egyike. Az albumon végig érzékelhetőek a zenekar country gyökerei, leginkább a Nuw Kid In Townban, ahol Walsh elektromos zongorája egy mexikói kocsma álmatag szomorúságát idézi fel, vokális harmóniái gondosak akár a manikűrollóval nyírt hollywoodi gyep. A Hotel California számos tekintetben megtestesít mindent, amit a punk el akart pusztítani: tükrös tökélyű hangkép, összhangba rendezett gitárszólók és „témák”. De akárcsak más zenei stílusok elvirágzásuk idején, a West Coast-counrty-rock is megismételhetetlenül kifinomult csúcsra ért a Hotel Californiával.

„Ha rajtad múlik, az ember el fogja pusztítani a mennyországot, mert a Földön minden mennyeit elpusztított már.” (Don Henley, 1976)

2008. június 28.

Régen, régen, réges régen

Az embernek mik eszébe nem jutnak egy fáradt estén, amikor egy fontos papírt keres a fiókja legmélyén, s közben rábukkan egy rég elfeledett fényképre, egy régi iratra. Csak ül ott, és nézi a képet, oh bocsánat, nézem a képet mely már picit gyűrött, picit sárga, néhol talán koszos is, de az enyém, engem ábrázol teljes lényemben s valómban. Aprónak, kicsinynek, törékenynek pont olyannak, mint amilyennek egy kisgyermeket szokás. Furcsa volt, hogy pont ma találtam meg. Már rég elfelejtettem, hogy van ilyen kép is a fiókomban magamról, 1-2 hetesen az ágyon fekve szundikálva az elengedhetetlen cumival a számba.

S ez még csak a kezdet volt. Ki gondolta volna, hogy 22 év után is ugyanazon a franciaágyon fekszem, mint akkor mikor az a kép készült. Akkor még mennyire fiatalok voltunk. Igen, anya is, apa is, no meg persze én is. Azok még más idők voltak.

Szeretek visszaemlékezni gyermekkoromra, amikor megannyi csínt követtünk el Borika néni ellen, mikor egésznap csak játszottunk kinn az utcán a porban. Emlékszem, hogy amikor óvodába vitt anya és ott hagyott a sok gyerek között visszavágytam haza. Mindig mondtam az óvó néninek, hogy vegyen már fel. De ő rá se bagózott, szó szerint. Fújta a füstöt, mint a gyárkémény. Vagy mikor nyáron unokatesómat nyakon öntöttem egy vödör vízzel. Szegény tiszta víz volt, és utána meg tüdőgyulladást is kapott. Emlékszem, hogy vagy két hétig nem mertem arra menni, nehogy meg legyek dorgálva. Azt hozzá kell tenni, hogy unokatesómék a szomszédba laktak. Vagy egyik nyáron, amikor a másik szomszéd sráccal meggyet szedtünk és nem volt olyan hely a testünkön ahol ne lett volna egy meggyfolt.

Ezek voltak a szép idők, amikor még nem kellett törődnünk semmivel, csak azzal, hogy az oviban a fatraktor nálunk legyen és ne engedjük ki a kezünkből akár életünk árán se, vagy épp a másik fejebúbjának épsége árán.

2008. június 27.

Győr, a találkozások városa

S mily igaz ez az elnevezés. De tényleg. Egy év míg ott tanultam, sok érdekes emberrel találkoztam, s persze ismerősökkel futottam össze. Milyen kicsi a világ. Na de most nem ez a lényeg.

Minimum kétnapos kirándulást érdemes tervezni, ha Győrbe megyünk kikapcsolódni. Nekem annyi látnivaló volt, hogy egy nap szerintem nem elég ahhoz, hogy mindent meg tudjunk nézni.
A Városi Művészeti Múzeumba, Zsinagógába, Xantus János Múzeumba, Kőtárba, Patika Múzeumba, s sorolhatnám.

De aki ki akar kapcsolódni, csak ülni és napozni, annak tudom ajánlani az Aranypartot, a Duna mellett, ahol lehet pihenni, fürdeni, bográcsolni, napozni, mindent ami jól esik. Közel az Egyetem is, kb 100 méter, ha valaki nagyon okulni szeretne, bár nem hiszem, hogy nyáron is volna okítás, maximum körülnézni érdemes.

Ha egy jót akarunk enni kellemes környezetben, akkor a Baross úton tengernyi vendéglő vár minket jobbnál jobb ételekkel, tényleg szép környezetben ráadásul némelynél kinn az utcán.

Érdemes felfedezni Győr szépségeit.

2008. június 26.

Reason 4.0 - Mixer 14:2, Line mixer 6:2

Először is magyarázatra szorul két szám. A 14:2 és a 6:2. Ezek nemes egyszerűséggel a keverők csatornaszámát jelentik. Azaz a Mixer 14 sztereo csatornás, a Line Mixer pedig 6 sztereo csatornás.

Kezdjük a nagyobbal. Így néz ki a 14 csatornás mixere a Reason 4-nek.

Mixer 14:2
(Katt a képre a nagyobbért)

Fentről lefelé haladva a következő beállításokat tudjuk vele megvalósítani:
  • Aux küldés: elküldi a csatorna jelét az odakapcsolt eszközhöz, pl: effekthez.
  • Eq on/off: a hangszínszabályzók be-, kikapcsolása.
  • Treble: Magas hangszín.
  • Bass: Mély hangszín.
  • M, S gombok: M - mute, S - solo, azaz egy csatornát el tudunk hallgattatni a mute gombbal, illetve a soloval pedig egy csatornát tudunk meghallgatni. A mute és a solo funkciókat nem csak egy csatornán tudjuk használni egyszerre.
  • Balansz-szabályzósor: a csatorna jelét a jobb, illetve bal csatorna felé tudjuk panorámázni.
  • Hangszerőszabályzók: nevéből adódóan a csatorna hangerejét lehet vele állítgatni, illetve a Masterrel az össze csatorna hangereját lehet egyszerre állítni.
  • Return: itt látjuk melyik Aux-hoz milyen effekt vagy eszköz van visszacsatolva a keverőbe. A potméterekkel a visszacsatolás hangerejét tudjuk állítani.
Most nyomjunk egy TAB-ot a billentyűzeten, s lám megfordul. Igen van neki hátulja is.

Mixer hátulról
(Katt a képre a nagyobbért)

A felső sorban van a 14 sztereo csatorna bemenete. Utánna a Level CV In és a Pan CV in bemenetek és a hozzátartozó potik. A bal alsó sarokban van egy kapcsoló amivel az Eq funkcióját tudjuk választani két lehetőség között, vagyis Compatible EQ vagy Improved EQ. Célszerűbb a Compatible Eq-t választani, mert sokkal jobban érvényesül a hangszínszabályzónk kiemelő, és vágó funkciója.
Jobb oldalt az Aux Send Out és Return be- és kimenetek vannak, ide kapcsoljuk majd az effektünket. Van alul egy Chaining aux csatlakozási lehetőség, ha 2 mixerünk van akkor ezeket összekapcsolva a másik mixer Send Out-jával máris használhatjuk az 1-es mixerünk effektjeit. Ugyanez eljátszható a Masterrel is, csak itt a Master Out-ot kell kötni, a Chaining Masterhez.

Ezen eszköz kistestvére a Line Mixer 6:2.

Line Mixer előlről, hátulról
(Katt a képre a nagyobbért)

Nos ez az eszköz a Mixer úgyszólván lebutított változata. Ugyanúgy van rajta Aux, hangerő, balansz potméter illetve Mute és Solo gomb is. Valamint a hátulján is megtalálhatók ezen potméterekhez tartozó be- és kimenetek.

Néhány dolog nem került bemutatásra. Ezeket mindenki önszorgalomból kipróbálhatja. Jó szórakozást, legközelebb a már sokat emlegetett NN-XT-ből csikarunk ki hangot és megnézzük a felépítését.

2008. június 25.

Módosító jelek

Ha megnézzük a kottát, rögtön az elején láthatunk ún. módosító jelet, mely lehet a kereszt vagy a "b". A kettő egyszerre nem szerepelhet, tehát vagy az egyikkel, vagy a másikkal találkozhatunk. Ha a dal elején vagy a kereszt vagy a "b" szerepel, akkor az az egész dallamra érvényes, ha csak közbevetve találkozhatunk velük, akkor hatásuk csak az ütemvonalig terjed.

A kereszt a mögötte álló hangot fél hanggal emeli meg, tehát egy F hangból Fisz(F#) lesz. A "b" ellenkezője lesz, azaz egy G hangot félhanggal lentebb viszi, Gesz (Gb) lesz. Érzehető, hogy a keresztnél "-isz", a "b"-nél "-esz" szótagra végződik a módosított hang neve. Erre azért van szükség, hogy mindig tudjuk, mi volt az eredeti hang neve, melyiket módosította a jel. A példát figyelembe véve a Fisz és a Gesz fizikailag ugyanazt a hangot jelöli, ám kottaíráskor másképp jelöljük őket.

Lézetik egy harmadik jel, melyet feloldó jelnek nevezünk. Ez érvényteleníti a keresztet vagy a "b"-t. Hatása csak az ütemvonalig terjed.

A módosító jelek száma egytől hétig terjed, azonban ezek sorrendje szigorú mintát követ.

2008. június 24.

Lost In Space Part 2

Valami különös űrjárműbe szállnak be a földi küldöttek s pillanatok alatt odarepülnek az uralkodó palotájához. Egy hatalmas ajtó kinyílik és egy hosszú folyosón keresztül vezet az út a bálterembe. Bált tartanak az uralkodó születésnapjának tiszteletére.

Csodálkozva gyalogolnak végig a folyosón, melynek falait futurisztikus képek és absztrakt ábrák díszítik. Belépnek a bálterembe s mindenki csodálkozva nézi a pompát, s a nőket, akik valamilyen különleges, érdekes, hullámzó táncot lejtenek. Meseszép arany ruhában, mely tényleg aranyból van és pihekönnyű, s a test minden apró részletére rásimul és kiemeli azt. Meginvitálják őket a táncba, hogy járják velük együtt. Mint kiderül ez egy ősi tánc melyet az uralkodónak adnak elő a 200. születésnapján.

De mint minden emberi lény, utazóink is kíváncsiak lesznek, hogy mit is rejt még a palota a pompán és a fényűzésen kívül. Elindulnak vissza a folyosóra melyen keresztül jöttek, s melyről megannyi ajtó nyílt. Benyitnak az egyikbe, s ámulnak a szobán, melynek falai a festés olyan hatást nyújt, mintha forognának a bolygó körül. Észrevesznek egy különös tárgyat. Az egyik tudós, megérinti a szerkezetet. Valami különös fémből készülhetett, mert a tapintása olyan mint ha nem lenne ott semmi. Felemeli, forgatja, nézi, hogy mi lehet ez, s valahogy véletlenül bekapcsolja. A szobában egyszer csak parányi, színes fények kezdenek mozogni, valamilyen táncot járhatnak, annyira rendezett és mégis véletlenszerű a mozgásuk. Egyre több apró világító lény lesz a szobában, szinte teljesen betöltik. Vendégeink csak ámulnak, elvarázsolja őket teljesen ez a játék.

Lassan visszamennek a bálterembe, hogy nehogy keressék őket, gyanakodjanak rájuk, hogy hol is járhatnak, mit kereshetnek. Visszaérve megint csak csodálkoznak, mert olyan, mintha megállt volna az idő. Onnan folytatódik minden, ahol ők leléptek leskelődni. A táncosok ismét birtokukba veszik a különös utazókat, azaz minket, embereket, s táncolnak.

Megkezdődik a lakoma, s barátainkat leültetik az asztalhoz. Odakinn közben elkezd esni az eső, de ebből odabenn semmit sem lehet észrevenni. Ők csak esznek oly jóízűen mint még soha.

Mindent elpusztítottak amit eléjük tettek. Az uralkodó megkéri segédjeit, hogy kísérje át az utazókat a szállásukra, mely a palotától alig van messze, a kert másik végében, egy újabb palotaszerű épület. S közben csak esik és esik makacsul, s a kertben két padon meglátnak két lényt akik valaki furcsa eszközt tartanak a kezükben.

2008. június 23.

Dalok, melyeket még életedben egyszer hallanod kell

1970

Black Sabbath – Paranoid

A Black Sabbath bemutatkozó albumát hallván, a szülőföldjüknek számító Angliában sokan összevonták a szemöldöküket: a blues Sabbath-féle szeizmikus újragondolása, valamint az első két Led Zeppelin-nagylemez együtt nagyban hozzájárult a rock’n’roll egy új formájának megszületéséhez. Ez pedig nem más, mint a heavy metál.

Az istenített címadó dal, egy őspunk-forgószél az elszigetelődésről, amire mindmáig úgy tekintenek, mint a Black Sabbath védjegyévé vált himnuszra – Ozzy és Iommi még II. Erzsébet királynő uralkodásának 50 éves évfordulóján is előadta Londonban, 2002-ben.

A Paranoid meghozta az amerikai áttörést is, a Sabbath számára. Az album dalait a legkülönbözőbb stílust képviselő zenekarok dolgozták fel, így például a Pantera vagy a Cardigans; a rockzene keményebb válfajára gyakorolt hatása, a Nirvanától egészen a Queens Of The Stone Age-ig egyszerűen felbecsülhetetlen.

„Ez az ország elég ijesztő képet mutat a fiatalabb nemzedék számára, mivel háborúban áll.” (Ozzy Osbourne, 1979)

2008. június 22.

Egy kis szolgálati...

A jobb oldali sáv bővült egy médialejátszóval, azaz nem is eggyel, hanem rögtön héttel amibe szépen a Lost In Space albumom trackjei vannak belinkelve így olvasás közben már lehet zenét is hallgatni a blogon.

2008. június 21.

Vajon mért kergetik a kutyák a postást?

Hűha. Ez jó kérdés. Valaki tudja? Mert én nem. De szerintem vannak lehetséges alternatívák. Mint például: Nem tetszik a kutyáknak a postás bicajának színe, vagy a postás nem épp az esetük, vagy annyira ki vannak képezve, hogy már azt hiszik, hogy betörő, sőt inkább tudják. Vagy csak annyi az egész, hogy a postás ugyebár minden utcába, minden házhoz elmegy. S ha ott kutya van akkor annak a szaga megtapad a postás ruháján és ezt viszi tovább. A kutya a postáson a másik kutya szagát érzi és azt hiszi, hogy egy másik kutya, s el akarja üldözni a területéről.
Nos szerintem ennyi a történet, de ha valakinek van jobb ötlete az írja meg.

2008. június 20.

Ha itt a jó idő? Utazzunk!

Vegyük nyakunkba az országot és látogassunk el oda ahova tudunk, vagy épp Sopronba. A város lakói híresek vendégszeretetükről és lakóhelyükhöz való hűségükről is. Ezt jelképezi a Sopron szimbólumán, a Tűztorony déli oldalán található Hűségkapu, mely az 1921-es népszavazás emlékét idézi fel.

Sopron a múzeumok városa, múzeumváros. Mennyire találó ez a megállapítás! A belső városrész kanyargós utcái, hangulatos terei, házainak boltíves kapui, míves erkélyei, műemlékei, középületei és az elő-elő bukkanó városfalai egyedülálló művészeti egységet alkotnak. Magyarország műemlékekben második leggazdagabb városaként méltán kapta meg 1975-ben a Műemlékvédelmi Európa Díj aranyérmét. A Fő tér különleges hangulatát színeinek és fényeinek játékossága adja, mely egy tavaszi napsugaras reggelen vagy egy aranysárga őszi délutánon a legszebb.
A gótikus, barokk és reneszánsz építészeti megoldások mellett itt egyszerre jelen van a borpincékkel kialakított falusias városrészek hangulata. A múzeumok és gyűjtemények értékes kiállítási anyagai teljes körű képet adnak Sopron történelmi emlékeiről, gazdag kultúrájáról és élénk művészeti életéről. Kellemes időtöltést ígérnek a környék hosszabb - rövidebb kirándulásai is. Nagycenken Széchenyi Istvánnal, a legnagyobb magyarral "találkozhatnak". A fertőszéplaki falumúzeum hangulatos tájházai után, Fertődön megismerhetik az Esterházy család fényűző életmódját, gyönyörű kastélyát. Egy másik útvonalon, a Fertő-táj, mint világörökség felfedezésére indulva, Fertőrákos római kori Kőfejtője és a határátkelőnél a Mithras-szentély érdemel figyelmet.
Míg Győrben voltam, nem tudtam időt szakítani, hogy elmenjek Sopronba. De nyáron biztos, hogy elutazom odáig és körbejárom e szép várost.

Forrás: sopron.hu

2008. június 19.

Reason 4.0 - Szekvenszer

Ebben a cikkben a Reason 4.0 zeneszerkesztő program szekvenszerével fogunk megismerkedni, azaz, hogy hova is tudjuk beírni a dallamunkat. Lássunk, hogy hozzuk elő a szekvenszert.

Szekvencer
(katt a képre a nagyobb változatért)

Nézzük a részeit, immárom külön ablakban.
Szekvenszer külön ablakban
(katt a képre a nagyobb változatért)


1. kijelölő, mozgató eszköz.
2. ceruza, ezzel tudjuk megrajzolni a hangjegyeinket.
3. radír, ezzel töröljük az elrontott hangokat.
4. borotva, az hangjegy-csoportok vágása, lásd később.
5. nagyító, ezzel nagyírhatjuk a "kottánk".
6. hanghosszúság választó, a legkisebb leírandó hang hosszát választhatjuk ki.
7. kvantáló, a hangokat a ritmushoz igazítja
8. automatizálás, a hangszer paramétereit automatizálhatjuk, pl: freq, res, volume... stb.

Baloldalt láthatjuk a hangszereket, a jobb oldalt pedig maga a szekvenszer található, ahova a hangokat fogjuk beírni. Váltsunk vissza a főablakunkba, és a Create menü segítségével egy NN-XT-t. A megnyitás ikonjára kattintva a Reason Factory Soundbank-ot válasszuk ki és ezen belül keressük meg az NN-XT-hez tartozó dolgokat. Válasszunk ki egy zongorát (piano). Váltsunk vissza a szekvenszerre, és kattintsunk a cerurára. Rajzoljuk a hangszerhez egy "dobozt", ebbe fogjuk majd a dallamunkat beírni. Ha visszakattintunk az egérre (a ceruza mellett) és a frissen rajzolt "dobozunkra" (ezt nevezzük szerintem hangcsoportnak) duplán kattintunk, akkor máris elénk tárul az a rész, ahova beírhatjuk a hangunkat.
Tegyük is ezt most meg. Véletlenszerűen különböző hosszúságú hangokat írjunk a ceruzával (ne feledjük, itt is megtalálható a 'Bar' és ott válasszuk ki a leírni kívánt legkisebb hosszúságú hangot. Ennél hosszabbat úgy tudunk írni, hogy a ceruzát lenyomva tartjuk és húzzuk). Ha ezzel megvagyunk akkor legalul kattintsunk a Play gombra. Ha mindent jól csináltunk, akkor megszólalnak a beírt hangjaink.

Alul tudjuk azon az eszköztáron beállítani a tempónkat, az ütemmutatónkat, és a loop pozícióit.
Feljebb említettem, hogy van egy borotvánk amivel végni tudunk. Ha 1 ütemnél hosszabb dallamot írtunk be, akkor lépjünk ki a dallamszerkesztésből az egerünk melletti gombra kattintva. Válasszuk ki a borotvánkat és a hangszercsoportunkon belül kattintsunk vele. S lásd kettő dobozunk lett.

Mindent nem mondtam el a szekvenszerről, de nem is ez volt a célom. Szerettem volna azt bemutatni, hogy melyek azok a főbb dolgok amiket majd használni fogunk. Legközelebb a Mixert (vagyis a keverőt) ismerhetjük meg.

2008. június 18.

A zene alapjai

Általános iskolában mindenki megtanulta, hogy a hangok, szólamok lejegyzésére a kottát használjuk. A kotta a latin "quota" szóból származik, melynek jelentése: jegy, jegyzet, jelzés. A 16. századtól kezdték alkalmazni. Kezdetben több szisztémája létezett a kottaírásnak, így az írott kotta képei is más-más alakot öltött. Az ötvonalas rendszer legtöbbször a francia tabulatúrákban volt megtalálható. Később került bevezetésre a kották többszólamban történő lejegyzése, ehhez két alapvető rendszert hoztak létre. A felső szólamba írták az énekszólamot, melynek jelölésére a violinkulcsot használták, míg az alsó szólam volt a kíséret, rendszerint F vagy C-kulcsban volt, ez a basszuskulcs.

A kotta egy egyesített rendszere a zeneművek rögzítésének, melyekre a következők maradéktalanul igazak:

> a szólamok ötvonalas rendszerben szerepelnek,
> azonos formájó hangjegyformák,
> szólamoknak megfellő kulcsok használata, jelölése,
> a módosító és feloldójelek közös megegyezés szerinti használata,
> hangjegy hosszúságok meghatározása, nyújtópontok bevezetése, használata a félhosszúságú hangok kezeléséhez,
> a mű alapritmusát jelző érték feltüntetése,
> kisebb, egymást követő hangjegyek gerendákkal történő összekapcsolása.

A kotta egyik fontos egysége az ütem. Az alaplüktetések ritmusértékétől és azok számától függően többféle ütemfajta lézetik. Ezt a zenemű elején álló törtszámmal jelöljük, pl.: 4/4, 6/8, 12/6. Az ütemek határát az ütemvonal jelzi.

A hangjegyek eltérő hosszúságúak, melyeket a kottában külön jelölnek. A leghosszabb hang az egész, ez egy 4/4-es ütemet elfoglal, ez a leghosszabb kottával leírható hang. A következő hangjegy hosszúsága épp a fele az egésznek, neve: fél. A fél után következő a negyed, majd ezeket rendszerint követi a nyolcad, tizenhatod, harmincketted. Nemcsak a hangjegyeknek, hanem a szünetjeleknek is van hosszúsága, ezek ekvivalensek a hangjegy-hosszúsággal.

A kották bal felső részében, rendszerint a kulcsjelek fölött egy idegen szó áll. Ez jelöli a teljes mű előadási módját. Az alábbi lista a leggyakoribb kifejezéseket foglalja magában:

~ agitatio: izgatottan
~ allegro: vidáman, gyorsan
~ andate: lépve, járva
~ con brio: hevesen, tüzesen
~ scherzo: tréfásan
~ largo: nagyon lassan
~ moderato: mérsékelten
~ lento: lassan
~ adagio: lassan
~ vivace: élénken
~ presto: gyorsan
~ parlando: elbeszélve.

Jelölések a kottában:
Hangerőre vonatkozó jelölések:

- pp nagyon halkan
- p halkan (piano)
- mp közepesen halkan (mezzopiano)
- mf közepesen hangosan (mezzoforte)
- f hangosan (forte)
- ff nagyon hangosan

2008. június 17.

Lost In Space Part 1

A félreértések elkerülése érdekében ez nem a "Lost In Space" című filmnek a zenéje. Ezt én írtam, max a címben azonos a filmmel, de semmilyen más tekintetben nem.

Az, hogy egy űr témájú albumot, vagy zenét írjak, az már rég megfogalmazódott bennem, sőt írtam is egyet Space címmel. A Lost In Space ennek a folytatása. A Part 1 eredetileg egy nyitánynak készült, de végül nem csak nyitány lett belőle. Története, témája van, ugyanis a történetet el kell kezdeni valahogy. Az űrhangzáshoz hasonlító szintetizátorokat, effekteket jórészt felváltották a Földön jórészt előforduló hangszerek, mint például a cselló, hegedű, bőgő, zongora vagy a kürt. Ezek használatával leginkább az egyéb űrtémájú filmek (pl. Star Wars, Star Trek) betéteihez hasonló hangzást lehet elérni. De nem én lennék, ha nem használtam volna szintetizált hangokat is. Ilyen a Theremin ami 2 féle formában jelenik meg ebben a zenében, egyszer egy módosított, effektezett változatban, ez a Phased Theremin, és a végén eredeti hangjában. Ezen kívül egy szintetizált szoprán ének is felfedezhető.

A zene egy kisfilm történetét meséli el, ami részben a Földön és részben az űrben játszódik. Sok kutatás irányul arra, hogy kommunikációt kezdeményezzünk egy más galaxisban élő néppel, de eddig nem sok sikerrel jártunk. De most megtört a jég, válasz érkezett. Sőt mi több, személyesen jöttek el hozzám, hogy bemutassák nekünk kicsiny, de annál inkább fejlett világukat. A tudósok ámultan figyelik a hajót amivel jöttek a különös lények akik nagyban hasonlítanak hozzánk, emberekhez. Amikor bekövetkezik a tempóváltás a zenében, ekkor indulnak útra az idegenek a földi küldöttséggel együtt. A professzorok, tudósok, aktakukacok álmultan nézik az űrt, ahogy bolygók mellett suhannak el, ezernyi apró csillagot látnak a távolban ami mindegyik egy újabb fel nem fedezett galaxis napja. A tempó ismét lecsökken. Megérkeznek a különös idegenek világába. Körbe repülnek az egész galaxison megmutatva, hogy minden bolygón van élet, és az az élet nem is olyan rossz amilyennek mi földi emberek a filmjeinkben oly előszeretettel ábrázoljuk. Végül leszállnak, s a bolygó vezetője üdvözli őket, végül meghívja őket a palotájába.

És a történet innen folytatódik a Part 2-vel. Egy hét múlva folytatjuk.

2008. június 16.

Dalok, melyeket még életedben egyszer hallanod kell

Ez egy 14 részes sorozat lesz. Egykori audioadásomban volt ilyen, hogy kiválasztottam az elmúlt 50 évből 14 olyan dalt amely a slágerlisták élén lovagolt. Most szeretném közzétenni ezeket, s így nem csak azok élvezhetik e műsort akik hallották, hanem egy kis képzelőerővel már mindenki. Minden héten egy dal lesz közzétéve. Vágjuk bele.

1969-ben a Creedence Clearwater Revival kiadta a Bayou Counrty című albumát.
A Creedence 2. albumán a Bayou Countryn kapott helyet az első igazán nagy slágerük, a milliós példányszámban elkelt Proud Mary, egy Mississippin közlekedő kerekes gőzhajót dicsőítő dal, amit Forgety írt. Érdekes módon Forgety rendkívül sokat tett azért, hogy az amerikai Dél zenei öröksége minél legendásabb színben tűnjön fel, ám ő maga a napfényes Kaliforniából származott.
A lemez kulcsmomentumai között ott van még a Little Richard-klasszikus rockosított átirata (Good Golly Miss Molly) vagy az ingoványos Born On The Bayou, a blues-os Graveyard Train, valamint a Keep On Chooglin, amelyben John Forgety csupán hangszerek használatával is képes volt kibontani a közel nyolcperces groove-ot.
Ez a sláger csupán az első volt a következő két és fél év során kiadott 8 Top 10-es arany és platina kislemez közül. 1971-ben a NME legjobb zenekarokat megválasztó szavazásán ők lettek a befutók – megelőzve a Beatlest is.

„A Creedence Clearwater Revival valószínűleg minden idők legjobb kislemez-sikerekre építő amerikai zenekara volt” (Dave Marsh, 1979)



(1001 lemez, amit hallanod kell, mielőtt meghalsz c. könyvből)

2008. június 14.

Stúdiós záróbuli

Mikor egyetemre mentem, feltételeztem, hogy ott is működik valamilyen formában egy "rádió". Mint ne mondjak, igazam lett. Mihelyst lehetőség adódott rá, hogy belépjek, megfogtam a lehetőséget. Az év során egy nagyon jó kis csapat verbuválódott össze, és rendszeres audio adást adtunk a kollégisták számára, és persze a külvilág felé a netrádión keresztül. Ezentúl vég videoadás is volt a kábeltévé hálózaton, ahol jobbnál jobb filmek kerültek levetítésre.

Mint minden évben, idén is meg lett tartva az évzáró buli ami szerintem elég jól sikeredett. Grilleztünk kinn a koli teraszán, miközben odabenn a társalgóban vagy épp máshol fogyasztottuk sörünket, rövidünket. Ott volt mindenki aki számít, hogy ilyen közhellyel is éljek. Öregstúdiósok, fiatal újoncok, a több éve aktív tagok. Öröm volt látni, hogy az esetleges nehézségek ellenére a csapat, még tud együtt szórakozni. Persze a stúdiós humor, tréfák sosem maradhatnak el egy ilyen buli alkalmából. Na ilyen volt a hangszóró membránból való sörivás. Volt akinek akkora huzatja volt, hogy szinte kiszáradt a membrán két töltés között, de volt olyan is, mint például én, hogy nem bírtuk a tempót. Na, hát azért én sem vagyok fanatikus alkohol-rajongó.

Közben odabenn az audio stúdióban - ahonnan "kivezettük" a jelet - néhányan egy röpke párperces adást is csináltak két grillcsirke között. Így énis. Na persze az alkohol fogyasztásunk is jelentősre rúgott. Hogy kollégám, Zsoli szavaival éljek, "De gyorsan bezabáltad azt a sört".

Szép nyarat mindenkinek!

Néhány elérhetőség amivel tájékozódhatsz a mi kis stúdiónkról.
http://ktmfstudio.hu - A Kollégiumi Stúdió hivatalos honlapja
http://studio.sth.sze.hu:8000 - A Kollégiumi Stúdió netrádiója, ahol folyamatosan megy a zene, évközben pedig hétfőtől csütörtökig 18:00-22:00 között szerkesztett élőadás van. Ha meg akarod hallgatni, akkor katt a sávszélességedben megfelelő linkre (Click to listen), a magasabb sávszélességű link a felső, az alacsonyabb az alsó. Ezt a fájlt egy WinAmppal megnyitva már élvezheted is a netrádiót.

2008. június 13.

Hova menjek a hétvégén?

Részemről ez a kérdés el van döntve. Ki a kertbe napozni, ha jó idő van, ha esik akkor sajnos marad a ház és a szoba. De mivel szeretjük a jó időt, ezért bemutatok egy hozzám közeli helyet ahol szerintem kellemesen el lehet tölteni az időt. Ez pedig nem más mint a Tisza II. (Nagy taps és örömújjongás).

Mióta az eszemet tudom, itt élek Kunhegyesen, és nem múlik el nyár análkül, hogy egy héten egyszer legalább ki ne menjek a Tisza II-re. Ez nem más mint egy csatorna, ami a Tiszából jön és meg Kiskörére. Viszi a vizet. Ennek a partján kellemesen lehet napozni, persze szúnyogok társaságaban este. Kellemes zöld környezetben teríthetjük le plédünket, küldhetjük a nagyapát horgászni (persze csak engedéllyel), nagyanyánkat berakhatjuk a fasor alá kötögetni, vagy az öreg mellé, ha hangzavart akarunk és persze kabarét, ahogy az öregek veszekednek, mert nagyanyó beleszól nagyapánk dolgába. Mi eközben kellemesen élvezhetjük a napsütés örömeit, egy sör, vagy üdítő és persze szerető párunk társaságában, vagy ezek nélkül. Ha nagyon merészek vagyunk, akkor megfelelő védekezőeszközzel felszerelkezve a szúnyogok ellen, bográcsolhatunk este a szabadban. Ja és ne gyújtsuk ki a nádast.

Nyáron nagyon sok embert látok mindig kinn a parton, horgászni, fürdeni. Valahogy ennek a helynek nálunk még mindig meg van a varázsa.

Jó pihenést mindenkinek!

2008. június 12.

Reason 4.0 - Alapbeállítások

Nos, ha már beszereztük a fent említett programot, és feltelepítettük számítógépünkre amely megfelel következő feltételeknek:

Windows
- Intel P4/AMD Athlon XP vagy újabb verzió
- 512 MB RAM. 1 GB az ajánlott
- 2 GB szabadhely
- DVD meghajtó
- Windows XP/Vista
- 1024 x 768-as felbontás vagy nagyobb, 16 bites kompatibilis hangkártya DirectX-el vagy Asio Driverrel.

MAC OS
-G4 1GHz vagy nagyobb, vagy Intel MAC
- 512 MB RAM. 1 GB az ajánlott
- 2 GB szabadhely
- DVD meghajtó
- MAC OS X 10.4
- 1024 x 768-as felbontás vagy nagyobb

...akkor el kell végeznünk néhány beállítást.

Edit/Preferences menü alatt érhetjük ezeket el.

Minimum ezeket a beállításokat javaslom, persze a hangkártya kiválasztásakor mindenki a sajátját válassza ki.


Ennyi a kezdés. Következő alkalommal alkatrészeire, azaz hangszereire szedjük a dolgot, miután megismerkedtünk a szekvencerrel, ahol ugyanis a hangot tudjuk majd kicsikarni.



2008. június 11.

Újraindulok

Nohát szép jó estét kívánok mindenkinek. Újra itt vagyok, igaz más helyen, más kinézettel, de még mindig én vagyok. Igaz, most ez a blog nem csak rólam fog szólni, hanem másról is, például:
- zeneelmélet
- zeneszerkesztő progik bemutatása
- rólam (hát most mért ne?)
- s végül a zenéimről.

Nos, holnap bele is vágunk gőzerővel.