2008. július 31.

Hullámformák

Mielőtt neki kezdünk a digitális hangkeltőknek a Reasonben, szólnunk kell néhány szót az általuk használt hullámformákról. Szám szerint 4+1 darabról. Hogy mi ez a diszkrimináció a hullámoknál hamarosan kiderül.

Nézzük a periodikus hullámokat.

Szinusz hullám: Mindenki ismeri matematika óráról, hogy hogyan is néz ki ez a hullámforma. Ezen a feltevésen felbuzdulva csak annyit mondanék róla, hogy:
  • Fél pí alatt felfut a pozitív maximumára
  • Fél pí alatt lecseng a 0-ra
  • Fél pí alatt lefut a negatív maximumára
  • Fél pí alatt visszatér a 0-ra
Négyszög jel: Azonnali átmenetei vannak.
  • 0 s alatt eléri a maximumát,
  • majd t időtartamig azon a szinten marad
  • 0 s alatt eléri a minimumát
  • végül t időtartamig azon a szinten marad
A zenében a négyszögjeleket akként írják le , hogy üresnek hangzanak, és ezért alapként használják őket a fúvós hangszerek szintetizálásánál. Továbbá a torzítás effektus a gitáron nyírja a hullám külső régióit, miközben egyre hasonlít a hullám a négyszögjelre ahogy egyre több torzítást alkalmaznak.

Háromszög jel:
  • A hullám t idő alatt felfut a maximumra
  • ugyanezen t idő alatt 0-ra lefut
  • t idő alatt eléri a negatív maximumát
  • majd t idő alatt visszafut o-ra
Fűrészfog jel: A hullám egyenletesen emelkedik, majd hirtelen leesik. Hangja érdes és tiszta, spektruma tartalmazza az alaprezgésszám mindkét egyenletes és furcsa felhangját.

Nem periodikus hullámforma:

Zaj: Véletlen rendszerű hullám, alakját függvénnyel nem vagy csak igen bonyolultan lehet leírni.

S így már minden világos, hogy mért osztottam 4+1-re a hullámokat.
Legközelebb a Subtractor nevű monofonikus hangszerrel ismerkedünk meg.

2008. július 30.

Funkciók

A zeneelmélet egyik legérdekesebb része a funkciók, vagy skálafokok témaköre. A korábbi írásokból már megismertük az előjelek, s ezen keresztül a hangnemek fő jellemzőit, most áttérünk a skálák és azok fokainak tárgyalására. Első megközelítésben bonyolultnak tűnhet, ám ha megértjük, használatuk és szabályszerűségük egyértelművé válik előttünk. A leírásban szemléltetésképp a g-moll skálát vesszük alapul, ezen keresztül mutatjuk be a funkciókat.
Minden skála első foka az alap hangnemmel azonos, ezt tonikának nevezzük és római egyessel jelöljük(I.). Ez g-moll esetében G-B-D G-Aisz-D hangokból áll össze. Ha a zongorát vesszük alapul, akkor a bal kezünk egy G hangot játszik, a jobb keznk pedig az előbb említett g-moll akkordot.

A skála negyedik fokát római négyessel (IV.) jelöljük, ennek neve: szubdomináns. Ennek alaphangja a skála negyedik hangja lesz, tehát egy C, így bal kézben a C hang, jobb kézben pedig egy c-moll akkor kerül lejátszásra. Fontos megjegyezni, hogy a hármashangzatokat a lehető legkevesebb ujjmozdítást igénylő akkordfordításban illik lefogni, azaz mindig keresni kell egy közös hangot. Ez szomszédos fokoknál nem igaz, ezeknek nincsenek közös hangjaik. Mivel a c-moll alaphelyzetben C-Esz-G, így a közös hang a G lesz. Megfelelő akkordfordítást használva pedig a G-C-Esz sorrendben kapjuk meg a hármashangzatunkat.

Az ötödik fok neve domináns, ezt római ötössel jelöljük (V.). Ennek alaphangja az ötödik lesz. Az eredmény egy d-moll hármashangzat lesz. Mielőtt továbbmennénk, fontos megjegyezni, hogy a szomszédos fokok egymás utáni megszólalásánál, - pl: IV. után V. esetén - a jobb kézben ellenmozgást végzünk; ha az előző foknál fölflé léptünk, akkor a következőnél lefelé kell, s mindez fordítva is igaz. Ebből kiindulva az alap d-moll (D-F-A) helyett az F-A-D hármashangzatot kapjuk.

Kis kitérőt kell tennünk, hiszen oka volt, hogy moll hangzatot választottunk a példában! A korábbiakban már említettük, hogy a moll skálának három formája létezik:
  • természetes moll (lá-ti-dó-ré-mi-fá-szó)
  • öszhangzatos moll (lá-ti-dó-ré-mi-fá-szi)
  • dallamos moll (lá-ti-dó-ré-mi-fi-szi).
Ebből is látható, hogy a két utóbbi moll skálánál alaphelyzetben is módosított hanggal van dolgunk: a fi és szi, a fá és szó hangok fél hanggal történő megemelése után jöttek létre. A szi hangot a skála vezetőhangjának is nevezik, ez az alaphanghoz képest mindig egy félhangnyival lefelé helyezkedik el. A fenti példánk tehát csak akkor igaz, ha természetes mollban gondolkozunk. Mivel a leggyakoribb az összhangzatos moll, így levezetjük ebben a formában is.

A példában használt g-moll skálánk alaphangja a G, azaz a lá. Ebből adódóan a szó hangnak egy F felelne meg, ám ezt fél hanggal meg kell emelnünk, s így egy Fisz hangot kapunk. Így a domináns fokon lévő hármashangzat d-mollból d-dúrba változott: F#-A-D. A fenti szabályokat követve már könnyen kiszámolható mely foknál, mely hangokat érint a változás attól függően, hogy melyik típusú moll-skálával van dolgunk.

Utolsó lépésben pedig ismét az első fokot (I.) szólaltatjuk meg, immár a bal kézben a kiinduló G hanggal, jobb kézben pedig a kezdő g-moll akkorddal. Mint látjuk, itt ismét van egy közös hang, ami a D. Nincs más dolgunk, mint ezt meghagyva a két utolsó hangot leváltjuk G és B hangokra, így a közös hang megtartásának szabálya is megoldódott. A skálavezetés akkor jó, ugyanazokra a hangokra érkezünk, amelyekről elindultunk. Az ilyen I.-IV.-V.-I. foklépéseket hívjuk autentikus zárlatnak, ám létezik I.-V.-I. lépésforma is, ez plagális zárlatnak nevezzük.

Egy-egy skálának összesen hét foka lehet, azonban a második, harmadik, hatodik és hetedik fokokat nem illetjük külön jelzővel, csak a számával hivatkozunk rá. A IV. és V. fokok kiegészülhetnek egy-egy szeptimet alkotó negyedik hanggal, ekkor már szubdomináns és domináns szeptimakkordról beszélünk. Szeptimet úgy hozhatunk létre, hogy az alapfordítású akkord hangjára egy tercet számolunk ki. A fenti példából kiindulva az F-A-D hangokhoz egy C-t fogunk (F-A-C-D), egy G-C-Esz hangokat pedig egy B hangot (G-B-C-Esz),

2008. július 29.

Lost In Space Part 7

Utazóink más-más bolygókra kerültek különböző kultúrájú népekhez. A galaxis hatalmas tengerében próbálnak kiutat keresni. A bolygókon élő emberek szeretettel fogadják őket, felnéznek rájuk, mert különös módon egy fénysugáron érkeztek mindannyian.

A zene sokszínű hangszereltsége is mutatja a kultúrák különbözőségét. Egyikőjük egy merev, sejtelmes világba kerül, ahol mintha minden mérnöki pontossággal lenne kiszámolva. A reggeli ébredés, az ebéd formája, a fák koronája.

Másik utazónk egy üvegtükör-szerű világba kerül, ahol mindennek van tükörképe, s a tükörképek élik az életet az eredeti kép helyett. Óvatos mozdulatokkal kell lépkednie, megérinteni valamit, vagy valakit, mert ha durva mozdulatokat tesz, összetörhet egy életet.

Harmadik utazónk egy spanyol temperamentumú bolygóra kerül, ahogy az emberek állandóan táncolnak, szórakoznak. Esznek, isznak, mintha nem lenne semmi gondjuk.

Utazóink története ezekkel a képekkel ért véget. Hogy mi történt velük, azt egy másik album dolgozza majd fel a jövőben

2008. július 28.

Dalok, melyeket még életedben egyszer hallanod kell

1979

Pink Floyd – The Wall

A kortársaitól is távolságot tartó Pink Floyd ezúttal saját közönségétől való elidegenedésének kifejezésére tett kísérletet. Az eredmény: konceptalbum egy kiábrándult és kikészült popsztárról, aki fasiszta vezetőnek képzeli magát. Eddig olyan akár a Tommy vagy a Ziggy. És a központi metafora – a tégla – láttán-hallatán is aligha ver gyorsabban a hallgató pulzusa. Tehát a díszítésnek kell nyújtania az izgalmakat: a kivitelezés még a Floyd grandiózus mércéjéhez képest is aprólékos, a Beach Boys hangzásvilága köszön vissza a férgekről szóló vokálban, s szokatlanul tömörek a dalok – jelesül a diszkó protest songnak számító Another Brick In The Wall Pt II és a rajongók kedvence, a Comfortably Numb.

Oly erős védettséggel rendelkezik az album, hogy még a Comfortably Numb diszkós átszabását is elviseli a Scissor Sisters kezeitől, sőt egy Broadway-adaptáció rémét is. Addig kell meghallgatni, amíg örökre át nem festik.

2008. július 26.

Tréning

Miután meguntam azt, hogy minden munkahelyen ahová önéletrajzot meg miegymást küldtem különböző okoknál fogva kedvesen elutasítottak, vagy azt a választ kaptam, hogy: "Majd értesítjük!" begyalogoltam a munkaügyi központba. Mikor beléptem az ajtó csak ennyit mondtam: Eeeehhhh! Kis millió ember állt a "büfé-pultnál" vagyis a recepción sorszámért. Beálltam én is. 36. a sorban. Két és fél óra várakozás után még be is jutottam az ügyintézőhöz, és hihetetlen "gyors" tempóban rögzítettek. Annyi előnyöm volt, hogy már szerepeltem a rendszerben a kiskönyvemmel, így takarítottunk meg egy kevéske időt. Amit persze rögtön vissza is takarítottunk mikor szóba került a "motivációs tréning". Hát beleegyeztem, hogy elmegyek. Mit is csinálnék otthon? Semmit. Itt meg legalább nem unom magam halálra és nem megyek mások agyára.

Elérkezett a tréning napja. Igaz nekem azt ígérték, hogy homogén csoport lesz, de hát mint lenni szokott sose az van amit mondanak. A frissen végzett embertől a 30 éves munkaviszonyt maga után tudó emberig mindenféle és forma ember volt a csoportban a legkülönböző szakmákból. Az adminisztratív cuccok és az átvánszorgás a célhelyre után elkezdtük a foglalkozást. Szépen bemutatkozott mindenki. Persze én mint lelkes kisfiú az utolsónak kerültem sorra.

Unalmasnak indult, de kifejezetten élveztem a végére. Könnyed hangulat, nagy röhögések közepedte eltelt az első nap. Jött a második. Ezen a napon inaktív voltam, ugyanis közvetítési viszony állt fenn nálam, hogy szakszóval éljek, tipliztem az állásinterjúra. És persze reménykedtem benne, hogy felvesznek. De nem. Hat emberből választott a főnök, de én cseles voltam. Mikor már majdnem az interwiev végére értünk, megvillantottam, hogy pontosan mihez is értek én. Rögtön becsukta az ajtót, elővette a sorkiemelő filcet, és szépen bekeretezte a nevem és odaírta nagy szabályos betűkkel: "IRODA!!!". Ez mindd azért történt, mert megfelelőnek találta a képesítésem oda, és nemsoká üresedés lesz. Persze tett egy ajánlatot is erre a munkára és megbeszéltük, hogy 2 héten belül szól. Persze az eredeti művezetői állást nem kaptam meg, amire kiközvetítettek.

Szerda: IQ szint -25%. A legelborultabb nap. Minden olyan dologhoz amihez lehetett megjegyzést tenni én tettem. Meg más is. És a székről volt lefordulás. Meg nevetőgörcs. Az egész napot végig nevettük.

Az utolsó nap, ami hivatalosan az utolsó előtti lett volna, de hát mi megbizniszeltük, hogy ne legyen. Még utoljára beszéltünk az állásinterjúkról, hogy mibe illik, nem illik menni, mit kérdezhetnek, hogy viselkedjünk, stb. Azután 10 órakor érzékeny búcsút vettünk egymástól, mindenki ment amerre látott, ki a buszhoz, hogy haza menjen, ki a kocsmába egy sörért, ki a biciklihez...

2008. július 25.

Karancslapujtő

Hogy a mai napra mért ezt a várost választottam? Egyszer, még általános iskolás koromban földrajz órán azt a feladatot kaptunk, hogy keressük meg a térképen Karancslapujtőt. Nekem akkor annyira megtetszett e város neve, hogy minden áron el akartam jutni oda. Sajnos a mai napig nem jutottam el Karancslapujtőre.

A falu közelében feltártak egy, a X. század közepéről származó sírt, amiben nemzetségfői rangra utaló fémvereteket és fegyvereket találtak. Valaha Bocsárlapujtő volt a község neve, ami Mikófalva, Bocsár és Lapujtő falvak egyesítéséből keletkezett, s már egybeépült velük Karancsapátfalva is. Utóbbi község birtokosai az 1500-as években a Balassák voltak. A hódoltság után a Koháryak, a Kubinyiak és a Coburg hercegek voltak a földesurai. Az ősi Bocsár község ott feküdt, ahol ma a Mocsáry-kúria áll. (A szláv bocsár szó kádárt jelentett.) Lapujtő község 1455-ben Somoskő várának tartozéka volt, 1548-ban pedig Mocsáry Balázs lett a földesura.

Nevezetességei:
  • Mocsáry-kastély ami már rossz állapotban van
  • tájház
Ha idén nem is, de jövőre mindenképp elmegyek ide, és egy úti beszámoló keretében pedig itt megírom, hogy mit is láttam.

2008. július 24.

Reason 4.0 - Dr. Rex

Hogy mit takar ez a név, hogy Dr. Rex, azt nem tudom. Azt viszony igen, hogy egy nagyon jó és ügyes szerkezet a loopok lejátszására, ugyanis ha csak simán *.wav, *.aif, vagy egyéb audió formátumú loopot szeretnénk tenni a zenénkbe, azt csak a loop tempójának megfelelő tempóban tudjuk belerakni s így nincs lehetőségünk tempóváltásra. A Dr. Rex nem konkrétan audió formátumot játszik, hanem egy felszeletelt hangfájlt, amit *.rex, vagy *.rx2 kiterjesztést kap. Mi is tudunk készíteni saját loopokat a Dr. Rexbe a ReCycle program segítségével, de erről majd máskor.
Dr. Rex
(katt a képre a nagyobbért)

Nos nézzük mit tud. Haladjunk balról jobbra. Bal felső részen nyithatjuk meg a loopunkat. Alatta helyezkedik a Polyphony, a Pitvh Range, a Pitch kerék, a Mod kerék és a hozzátartazó potik. F. Freq, F. Res, F. Decay. Ezek már ismerősek lehetnek a korábbi cikkekből, és működésük is teljesen megegyezik azzal. A Velocity részlegnél is találhatunk 3 potmétert F. Env, F. Decay, Amp felíratokkal. Itt tudjuk beállítani, hogy a sample hangerejének megfelelően, hogy tudjuk modulálni annak hangszínét a Filter Envelope burkológörbe beállításaival, vagy hogy hogyan változzon annak hangereje, pl: ha kisebb hangerejű a note akkor valóban kevesebb hangerővel szóljon, mint a nála nagyobb hangerejűre rajzolt sample.

A következő egységet középen találjuk. A nagy fekete rész a piros billentyűzet grafikával. Itt jelenik meg a loopunk. Felette egy Prewiev és egy To Track gombokat találunk, az előzővel bele tudunk hallgatni a loopunkba, míg az utóbbival a szekvenszerbe küldhetjük el. Az Oct potival állíthatjuk a loop hangmagasságát.
Ami érdekesebb az az alul található potik.
Transpose: Transzponálja a Slice potival kiválasztott loop-szeletet.
Slice: A loop szeletekből épül föl, és ezzel tudunk navigálni közöttük, hogy a tulajdonságaikat beállítsuk. Mint például a Pitch-et aminek működése már ismert számunkra.
Pan: Panorámázni tudjuk a szeletünket a bal és jobb csatorna felé.
Level: A szelet hangereje.
Decay: A szelet lecsengése.
Ezekkel tudjuk a loopunkat még színesebbé, érdekesebbé varázsolni.

Jobb oldalt ismét ismerősökkel találkozhatunk. Nézzük őket, csak említés szinten.
Filter: Freq, Res potikkal.
Filter Envelope: ADSR (Attack, Decay, Sustain, Release) görbe a Filter modulálására.
LFO: Az alacsony frekvenciás oszcillátorral modulálhatjuk a loopunkat 3 variáció szerint, mégpedig, vagy az oszcillátort moduláljuk, vagy a Filtert, vagy pedig a Panorámát a kiválasztott hullámforma szerint.
Amp Envelope: Szintén ADSR görbével.

Nos befejeztük a sample alapú hangkeltőinket. A következő héten egy kis kitérőt teszünk a hullámformák világába, mielőtt a digitális hangkeltőkkel (ilyen a SubTractor, Thor, Malstrom) foglalkoznánk.

2008. július 23.

Szext- és szeptimakkordok

Szextakkord akkör jön létre, hogyha a skála hatodik hangját is hozzávesszük, azaz a domináns hangra egy nagyszekundor építünk. Így dúr harmónia esetén a C-E-G-A hangokat kapjuk, moll esetében pedig a C-Esz-G-A hangsort.

Szeptimakkord

Szeptimakkordok akkor jönnek létre, ha az alap dúr vagy moll akkordhoz hozzávesszük a skála hetedik hangját. Így a C-E-G akkord kiegészül egy H hanggal: C-E-G-H. A dúr domináns hangjára egy nagytercet illesztettünk felülről.
Moll akkordnál a H hangot fél hanggal leszállítjuk, így a C-Esz-G-B hangokat kapjuk eredményül. Hangközökkel vizsgálva a dominánns hangra felülről egy kistercet illesztünk.
Létezik egy harmadik fajtája a szeptimakkordnak, amit domináns szeptimnek hívunk. Az alap dúr hangzatból kiindulva a domináns hangra egy kistercet számolunk ki, így a C-E-G-B hangokat kapjuk eredményül.

2008. július 22.

Lost In Space Part 6

A sötét pontok amiket már egy ideje látnak az égen, nem mások, mint űrhajók. Egyre közelednek, elsüvítenek a menet fölött. Mindenki összerezdül, mert már évek óta nem láttak ilyen. A királynak mindig is voltak ellenségei, de sosem merészkedtek a közelébe, hogy megöljék, mert tudták, hogy a királynak valamiféle különös ereje van, amit nem tudnak legyőzni.

Most mégis legyőzték. Holtan fekszik a koporsóban. Az egyik hajó leszáll, s egy katonaszerű lény lép elő. Furcsa csukját visel, csillogó páncélt mellkasán. S elkezdi monológját:
"Hé, ti ott! Nézzétek az eget, lássátok a hajóm és harcoljatok. Mind meghaltok, ha elvesztitek a háborút. Küzd és harcolj, de az otthonod úgyis az enyém lesz. Marcus nagyúr szereti a szolgáit, de ha ellenszegültök, meg kell halnotok!"

Az emberek rémültem hallgatják szavait. Majd visszaszáll a hajójába és elrepül. A menet folytatja útját. Eközben harcosok érkeznek a királyi ezredből. Fegyvereket hoznak. Célba veszik az ellenséges hajókat, először távozásra szólítják fel őket, de válaszul tüzet nyitnak. Elkezdődik egy eszeveszett öldöklés melyben emberek halnak, csonkulnak meg.

Utazóink közül is elesik az egyikőjük menekülés közben. Szörnyet hal. A kísérőjük egy eszközhöz viszi őket. Elmondja nekik, hogy ezzel a hajóval elutazhatnak a galaxis egy távoli pontjába, ahogy béke és nyugalom van, s addig ott maradhatnak míg itt el nem múlik a háború.

Eközben odakinn a királyi haderő igyekszik visszaverni az illetéktelen behatolókat. Mindenhol romok, halottak. Utazóink elindulnak a furcsa szerkezet belsejébe, hogy elutazzanak arra bizonyos helyre. Elindítják a transzportálót, de mielőtt végleg arra a helyre utaztatná hőseinket, ezt az eszközt is támadás éri és szétszórja őket a galaxis különböző pontjaira úti céljuk helyett.

2008. július 21.

Dalok, melyeket még életedben egyszer hallanod kell

1979

AC/DC – Highway To Hell

Illetheti kritika technikai egyszerűsége miatt az AC/DC zenéjét, mégis mindmáig ez a rock’n’roll egyik legnagyobb hatású zenekara. Durva és tökös stílusuk a rock eszenciáját nyújtja. A kemény rock kevés rajongója képes ellenállni alapvetően munkásosztálybeli vonzerejüknek, melyet a blues-hatásokat mutató akkordszerkezet alkalmazása, valamint az energia és a fegyelmezettség tökéletes egyensúlya egészít ki.

Habár a ’70-es évek során viszonylagos siker övezte útjukat, az igazi „áttörésüknek” a Highway To Hellt tartják, s ez lett az első platinalemezük, s egyúttal az 1980-ban elhunyt Scott hattyúdala is.

Nem gyakori, hogy egy album minden egyes száma kislemezként is megállná helyét, de az AC/DC és a Highway To Hell közel jár ehhez.

„Azt kérdik tőlem, hogy az AC vagyok-e vagy a DC, mire én: Semelyik, én a villám vagyok a közepén.” (Bon Scott, 1979)

2008. július 20.

Ismét közszolgálati - Váltás

Nos a hivatalos honlapom mától php alapon működik. A design nem változott, de a kódok igen. A Letöltések menü alatt is sok cucc van, érettségi, gazdinfós tételek, fizika feladatok, matek, stb. Még mindig lehet beküldeni dolgokat a jobb oldalsávon leírt módon

2008. július 19.

Én, a Bazsi, a Balázs, a Tomi, a Pityu meg a Peti

Nos igaz azt ígértem vasárnap, hogy ma elindítok egy szavazást az új maxi albumborítójával kapcsolatban. Csak, hogy egy picit el tájoltam magam, ugyanis addig nem akarom elindítani míg a Lost In Space be nem fejeződik. Ez pedig jövőhéten lesz. Azaz 2 hét múlva kb augusztus 5. lesz és akkor fog elindulni a szavazás ami majdnem 1 hónapig tart majd.

Na és akkor térjünk rá mai postom témájára. A címben már elég sok nevet fel lehet fedezni. Hamarosan kiderül, hgy mért pont ők, de előbb bemutatnám a nagyvilágnak a címben szereplő egyéneket.

Bazsi: A világ leszőkébb embere, és ezt értsd szószerint is és átvitt értelemben is. Ő az akinek kb 20-szor el kell magyarázni a dolgot míg megérti.

Balázs: Frissen diplomázott egyén, igen művelt és ha beszólsz neki azonnal visszakapod tőle háromszorosan.

Tomi: Ápoló egy kórházban Pest megyében, szorgalmas, vicces figura. A nők kedvence, bomlanak érte.

Pityu: Negyvenes éveit tapossa, egy acélszerkezeti üzemben dolgozik. Szereti sétáltatni a vizslájukat, de csak a kocsmáig jut vele.

Peti: A nagy gyerek, közel a 30-hoz. Ő az akit fél percnél tovább nem kell győzködni, hogy benne legyen valami hülyeségben, ökörködésben.

Én (azaz Norbi): Tipikus elvont elme aki képes egy komoly beszélgetés közepén akkora ökörséget benyögni, hogy mindenki lefordul a székről a nevetéstől.

Íme, ők a mai virtuális történetünk szereplő. A személyiségek valódiak, de a nevek csak kitaláltak, illetve összekeveredtek valami különös véletlen formán.
Egy bográcspartin vagyunk. Ezek a fiatal és nem fiatalemberek a tűz körül ülnek beszélgetnek. Pityu és Tomi főzi a csirkepaprikást. Pityu, mint tipikus példája az alkoholfogyasztóknak állandóan sörrel a kézben mászkál, kavar, kóstol és fűszerez. Tomi csendben figyeli a bogrács tartalmát, belekóstol és ha kell fűszert, sót meg miegymást rak az ételben. Peti Balázst piszkálja a csíkos nyakkendője miatt. Bazsi valahol kószál az udvaron, unatkozik, néha próbálja Petit csitítani, hogy ne piszkálódjon. Én odabenn a spejzba próbálom az 5 literes pálinkás butykosból az üvegbe kényszeríteni a nedűt. Valami kölünös oknál fogva nem igazán sikerül.

Lassan elkészül az étel, az asztalhoz vánszorog a csapat és leül enni. Vajon ki lesz az aki legelsőnek befejezi?

Ebéd után egy kérdőívet töltetnek ki velünk. A kérdések a következők:
  1. Olvasd el figyelmesen és csak azután cselekedj
  2. Írd a neved a bal felső sarokba.
  3. Rajzolj az első mondatban a csak szó köré egy kört.
  4. Add össze a jobb margón a 69 -et és a 75-öt.
  5. Rajzolj egy X-et a bal alsó sarokba.
  6. Állj fel és fordulj körbe 3szor
  7. Írd e mondat után, hogy igen igen igen.
  8. Rajzolj a szomszédod papírjára egy négyzetet.
  9. Állj fel és kiáltsd el magad, hogy majdnem kész.
  10. Csak a második pontban megadott utasítást hajtsd végre.
Kérdés: Ezen csekély információk után ki lesz az a személy aki helyesen oldja meg a tesztet?

2008. július 18.

Tiszafüred

Tiszafüred a Tisza-tó mellett, Jász-Nagykun-Szolnok megye legészakibb pontján, Szolnoktól északkeletre található. Közúti és vasúti híd van itt a Tiszán. Autóval Budapestről a M3-as autópályán Debrecen felé haladva, Füzesabony elágazásnál a 33-as főútra térve közelíthető meg leggyorsabban.

1950-ig Heves vármegyéhez tartozott. 1966-ban magába olvasztotta Tiszaörvényt.Nagyközségi rangból 1984-ben kapott városi jogot.Tiszafüred a Tisza-tavi régió legnagyobb települése és idegenforgalmi központja. A Tisza-tavat a Kiskörei víztározóból alakították ki a '80-90-es években.Tiszafüreden konkrétan a Tisza morotva kanyarulatából,a Holt-Tisza ágból alakították ki a szabadstrandi részt.

Nevezetességei:

  • Református templom (barokk, 18. század második fele)
  • Római katolikus templom (klasszicista)
  • Lipcsey-kúria (19. század)
  • Kiss Pál Múzeum
  • Nyúzó Gáspár Fazekasház
  • Meggyes Csárdamúzeum (Kócsújfalu)

A Tisza környékének legnagyobb települése, a Tisza-tó "fővárosa". Elsősorban a fürdeni és horgászni vágyók paradicsoma.

A Hortobágy közelsége külön vonzerő.

Ideális családi kikapcsolódásra vágyóknak,mert a szépen kialakított szabadstrandi rész kiépített apartmanokkal, campingekkel ,ifjúsági szálláshelyekkel színvonalas és viszonylag olcsó árakkal várja vendégeit.

A helyi(vízi)természetvédelmi területet csónakkal,kishajókkal bebarangolva csodálatos látványt nyújt a tiszai növény és állatvilág látványa.Csónak-/hajó- és vízi sport szer kölcsönzésre több lehetőség is van. Nyári idényben jelentős a visszatérő német,osztrák és holland, ill. a belföldi turisták száma.A helyi éttermek méltán jóhírűek:színvonalas kiszolgálással várják az étkezni kívánókat. A kiépített városi Thermál fürdő vize kiváló a nőgyógyászati és ízületi problémák kezelésére.A fürdő területén fizikoterápiás központ is működik.

Nyaranta színes programokkal vonzzák ide a turistákat.A helyi "Halasnapok",és "Füredi Nyár", a hortobágyi"Hídi vásár" és "Lovas napok" és a debreceni "Virágkarnevál" idején minden igényt kielégít a szállást keresők részére Tiszafüred.

Tiszafüreden nagyon fontos a turizmus. Mivel a Tisza-tó fővárosa, idejönnek sokan a Tisza szépségeit élvezni. Nagy szerepet játszik Tiszafüred jelentős mennyiségű termálvize is, amit termálfürdőkre használnak fel. A termál medence, melynek 39 C-os alkáli hidrogénkarbonátos vize kiválóan alkalmas regenerálódásra és különböző mozgásszervi és reumatikus betegségek kezelésére. A városban egyre több nagy üzletet építenek, amely a munkanélkülieknek is kedvez.

wikipédia

2008. július 17.

Reason 4.0 - ReDrum

Szinte minden zenei stílus használ dobokat. Ki akusztikusat, ki elektronikusat, ki klasszikusat, ki szintetikusat.
Mint minden valamire való zeneszerkesztő program, a Reason is használ dobgépet, a ReDrum-ot.

ReDrum előlnézetből.
(katt a nagyobbért a képre)

ReDrum hátulról
(katt a nagyobbért a képre)

Nos nézzük részleteiben. 10 sztereó csatornája van, azaz 10 darab dob-sample-t tudunk benne megnyitni. Bal felső sarokban a Master Volume található amellyel a hangszer hangerejét állítjuk.

3 tipusú csatornája van. Nézzük az 1-es csatornát.
Felső sorban 3 gomb található: Mute, Solo, Play. Az első kettőt már ismerjük így ezt mégegyszer nem írnám le. A Play gombbal a megnyitott sample-t tudjuk lejátszani.
Következő sorban a Megnyitás ikon. Értelemszerűen itt tudjuk az adott channel-be megnyitni a sample-t.

Ezek után egy S1 és egy S2 felíratú poti található. Azaz Send 1 és Send 2, amivel a Send Outra küldjük a csatorna jelét. A PAN felíratú potméter is ismerős, illetve a Level, és a Vel is.
A Length potival állítjuk a sample hosszát. Mellette található egy kapcsoló, amivel a sample lejátszási módját állítjuk. Alapállásban a fűrészfogszerű hullámon áll, azaz a sample bármely hosszúságú hang esetében is teljes hosszában lejátszódik. Figyelem, ha loop-olva van a sample akkor az örökké játszódni fog! Ha a négyszögjelszerű hullámformát választjuk, akkor a sample csak a beírt hang hosszában fog lejátszódni, függetlenül attól, hogy hosszabb-e a sample. Ha loop-olva van akkor is csak a beírt hang hosszában játszódik le.

A Pitch potméterrel a sample hangmagasságát tudjuk állítani.

A Tone és a Vel potméterekkel a sample hangszínét tudjuk állítani a mély és a magas tartomány között.

A Select gombról egy kicsit később a szekvenszer résznél ejtenék szót.

A második típusú csatorna szemléltetésére nézzük meg a ReDrum 3. csatornáját. Alig különbözik az első csatornánktól, csak egy dologban történt változás, a Tone poti helyett egy Start poti található. Ezzel a potival a sample kezdőpontját tudjuk beállítani.

A harmadik tipusú csatorna sem különbözik ez előző kettőtől a Length potméterig. Ezek utén egy Pitch, Bend, Rate és Vel felíratú potméterek találhatóak. A Pitch ugyanazt műveli mint eddig, transzponálja a sample-t. A Bend-el ennek a kezdőpontját tudjuk beállítani. Ebben a csatornában olyan effektet hozhatunk létre mint a doopler-effektus. Azaz lehajthatjuk a samplénket a Bend Potival megtaározott szintre. A Rate potival pedig ennek a hajlításnak a gyorsaságát tudjuk beállítani. Ez majdnem olyan, mint ha az LFO oszcillálásának sebességét állítanánk.

A bal alsó részen a dobszekciónkat el tudjuk menteni, illetve meg tudjuk nyitni, így megmaradnak a beállításaink és egy másik zenében is tudjuk ugyanazt a dobszekciót használni.

Elérkeztünk a szekvenszerhez. A Run gombbal tudjuk indítani és megállítani a szekvenszerünket. Az előbb említett Select gombbal kiválaszthatjuk a csatornát és a "gombok" megnyomásával beírhatjuk a samplénk helyét.
Rakjuk az egyes csatornába egy dobot a 2-esbe pedig egy pergőt (snare). Válasszuk ki az egyes csatornát a Selecttel és az 1, 5, 9, 13-as helyekre rakjunk hangokat. Majd a 2-es csatornát válasszuk ki és az 5, 13-as helyekre rakjunk hangokat. Indítsuk el a Run gombbal. S lám megszólal a ritmusunk, egy 4/4-es diszkóritmus.
A Pattern részben különböző ritmusképleteket hozhatunk létre és választhatunk közűlük.
A Resolution potival a "pöttyeink" vagy ha jobban tetszik gombjaink hosszát választhatjuk ki. Azaz tizenhatod, harmincketted, nyolcad, stb hosszúságú hangokat írunk.
A Step-nél a lépéseket állíthajuk be.

Vannak dolgok még amiket nem részleteztem. Ezek én nem igazán használom, mondjuk a szekvenszert sem, mert a "főszekvenszerben" egyszerűbb megírni a ritmust mint itt.

Végül szót kell ejtenünk hangszerünk hátuljáról. Tab-bal váltunk nézetet. Láthatjuk, hogy minden csatornának külön kimenete van. Illetve a két Send Out ahova effekteket vagy egyéb eszközöket csatlakoztathatunk. Alaphelyzetbe a Reason a ReDrum főkimenetét köti a Mixerhez. Ám célszerű egy külön Mixert létrehozni a dodgépünknek, hogy minden csatornát külön tudjunk hangszínelni, effekzetni. Ilyenkor mi magunk külön-külön kössük be a Mixerre a ReDrum csatornakimeneteit egyesével. Figyeljünk oda, hogy a ReDrum főkimenetét ilyenkor inaktiváljuk, vagyis ne legyen bekötve sehova.

Legközelebb a ReDrum testvérével a Dr. Rex nevű "loop-lejátszóval" ismerkedünk meg. Jó komponálást addig is.

2008. július 16.

Akkordok

Több eltérő hang együttes megszólaltatása hozza létre az akkordot. Rendszerint három vagy attól több hangból álló hangpárokat szokás így nevezni, a három hangból álló akkordokat hármashangzatnak is hívják. Üres hangzatnak nevezik a diatonikus hangsor 1. és 5. fokának együttes megszólalását, ezért szokás a középső hangjától megfosztott hármashangzatnak is tekinteni, és ilyetén származtatása okán a neve üres akkord. Minden akkor az alaphangjáról kapta a nevét, ezért mondjuk például, hogy G-dúr akkord, itt az alaphangot a G jelenti. Az akkordok rendelkeznek domináns hanggal, ez minden esetben a skála ötödik hangját jelenti, az előbbi G-dúr esetében tehát a D hang a domináns (G-H-D = G-dúr). Ha az akkord hangjai nem egyszerre, hanem egymást követve szólalnak meg, akkor törtakkordrólbeszélünk. Az előző cikkben (Hangközök) már szó esett az akkordokat felépítő hangközök viszonyáról, ahogy ott is, itt is szólnunk kell a konszonanciáról és a disszonanciáról.

Konszonáns (kellemesen csengő) hangközök:
  • tiszta prím (t1)
  • oktáva (t8)
  • kis- és nagyterc (k3, n3)
  • tiszta kvart (t4)
  • tiszta kvint (t5)
  • kis- és nagy szext (k6, n6)

Disszonáns hangközök:
  • kis- és nagyszekund (k2, n2)
  • kis- és nagyszeptim (k7, n7)
  • valamint az összes bővített és szűkített hangköz
Ennek értelmében minden olyan akkord konszonáns, melyet kizárólag konszonáns hangközök alkotnak, s disszonáns, ha hangközei is disszonánsak.

Dúr és moll hármashangzat

A példában a C-dúr és c-moll akkordokon személtetve ismerjük meg, miképp képezzük e két leggyakoribb hármashangzatot. A dúr skálák dó-mi-szó elven működnek, tehát az alaphanghoz (dó) a mi és szó hangokat kell társítani. Úgyis mondhatjuk, hogy az alaphangra először egy nagytercet, majd egy kistercet számolunk. C hangról indulva így megkapjuk a C-E-G hangpárt. G alaphang esetében G-H-D hangokat kapnánk. Az alap dúr akkor jele: C.
A moll skálák a lá-dó-mi elvet követik, így ha a C jelöli a lá hangot akkor ahhoz fölfelé a dó és mi hangokat kapcsoljuk. A hangközök itt megfordulnak, először egy kisterc, majd egy nagyterc következik, így kapjuk meg a C-Esz-G hangokat. G alaphang esetében a moll-akkordunkat a G-B-D hangok alkotják. Az alap moll akkor jele: Cm.
Dúr és moll fordítások

Szintén gyakori akkord, mely az alapvető dúr-moll szekvenciákra épít, a hangok sorrendjét megváltoztatva hozhatunk létre akkordfordításokat, melyek egészen más hangzást hozhatnak létre az "eredetihez" képest. Az első ilyen fordítást szext-fordításnak hívják. Dúr skála esetén mi-szó-dó elvet követve jön létre. Úgy is felfogható, hogy a fenti példában látott C-E-G hangokból álló C-dúr akkord alaphangját, a C hangot egy oktávval felemeljük, s így megkapjuk az E-G-C hangokat. Hangközökkel meghatározva: az alapakkord második hangjára egy kistercet, majd arra egy tiszta kvartot teszünk.
Moll akkordból képzett szext-fordításnál a dó-mi-lá elvet követjük. A példa szerinti C-Esz-G esetén szintén az alaphangot emeljük fel egy oktávval, így kapjuk az Esz-G-C hangokat. Hangközök segítségével az alapakkord második hangjára először egy nagytercet, majd egy tiszta kvartot számolunk.

A másik fordítási mód segítségével a kvartszext-fordítás jön létre. Dúr esetében a szó-dó-mi elvet követjük. Az akkord domináns hangját egy oktávval lentebb visszük, így a C-E-G hangokból a G-C-E hangokat alkotjuk. Hangközökkel definiálva a domináns hangra először egy tiszta kvartot, ezután pedig egy nagytercet számolunk.
Moll hármashangzatnál a mi-lá-dó elvet követjük, a C-Esz-G hangokból a domináns hang egy oktávnyi csökkentése után születik meg a G-C-Esz. hanghármas. A domináns hangra tehát először egy tiszta kvart, majd pedig egy kisterc kerül.

2008. július 15.

Lost In Space Part 5

Még alig térnek magukhoz a reggeli fényjátékból, mikor az úton egy hosszú menetet látnak közeledni. Arra gondolnak biztos valami ünnepség ez is. De nem az. Mindenki egyszínű, egyszabású ruhában van, s a menet közepén egy hatalmad deltoid alakú tárgyat cipelnek, mely furcsábbnál furcsább nyakatekert motívumokkal és betűkkel van díszítve melyek érthetetlen sorrendben követik egymást.

Meglátják, hogy az is ott van aki tegnap este elkísérte őket ide a szállásukra. Megszólítják, s megkérdik tőle, hogy mi ez a menet? Válaszul csak azt kapják, hogy meghalt. Az idős trombitás lép oda hozzájuk s elmeséli nekik, hogy a galaxisuk uralkodóját az éjjel valaki megölte. Reggel vérbe fagyva találtak rá a palotája közepén egy székben.

Ezt az üzenetet olyan hangsúllyal mondja, mintha örülne neki. Beállnak a menetbe és együtt mennek tovább a helyre, ahol az uralkodót eltemetik. Miközben zajlik a ceremónia, sötét foltokat vesznek észre az égen, melyek egyre csak közelednek.

2008. július 14.

Dalok, melyeket még életedben egyszer hallanod kell

1978

Kraftwerk – The Man Machine

A The Man-Machine új koncepcionális csavart vitt a Kraftwerk kortárs művészetébe. Az ikonikus borító El Liszickijt, a modernista orosz művészt idézte, a dalok témájaként megjelent a nagyvárosi elidegenedés egyre automatizáltabb világa, az űrkorszak technikája és a hírnév üres csillogása.

A The Man-Machine a zenekar legidőtlenebb kompozícióinak némelyikét is tartalmazza. Ralf Hütter panaszos hangja fájdalmas romantikát kölcsönöz a Neon Lightsnak, a The Model a divatipar keserűen gúnyos szatírája, s annyira megelőzte saját korát, hogy három évvel az album megjelenése után lett brit listavezető. A hírességek vonzerejéből elő kultúra e profetikus pillanatképe a Kraftwerk egyik legismertebb száma, s művészek több nemzedékét ihlette meg a ’80-as évek szintipop úttörőitől kezdve a mai „electroclash” mozgalomig.

A The Man-Machine nemcsak óriási utóhatása, hanem ökonómiája miatt is figyelemre méltó. Közelebbi vizsgálatakor észrevehetjük a ritmus repetitív motívumainak parányi variációit, és a szintetizátoros része már-már klasszikus zenei összjátékát. Hetedik albumával a Kraftwerk bebizonyította, hogy az elektronikus zene ereje nem a hangbűvészkedésben, hanem a zenei egyszerűség tudományában rejlik.

„Nagyon unalmasnak találjuk a pózolást. A robotok sokkal jobban csinálják, türelmesebbek.” (Ralf Hütter, 1991)

2008. július 13.

Közszolgálati

Mint már a tegnapi bejegyzés kommentjébe olvashattátok, hogy megújult a hivatalos honlapom . Új kinézetet kapott, illetve egy frissebb bemutatkozást rólam, és egy letöltések menüpontot, ahogy matematika, fizika, programozás és a későbbiekben sok más-más tantárgyhoz fogom megosztani a dokumentumaim
. Hamarosan a nyitóoldalra kikerül majd egy oldaltérkép is.

Egyéb iránt hamarosan megjelenik a "The Song Of The Rain" címet viselő kislemez, mely a Magnetic Earth előhírnöke lesz. Íme a "The Song Of The Rain" borítótervei közül kettő:

katt a képekre a nagyobb változatért

2008. július 12.

"Az a bizonyos szülinapi nóta"

Nos, hát ígéretemhez híven, akkor most közzé teszem eme másfél perces zenét amit a 20. szülinapom reggelén a jeles eseményre komponáltam.





Nincs flash lejátszód, vagy nincs engedélyezve.


Equinoxe

2008. július 11.

Sülysáp

Sülysáp Nagyközség Budapesttől keletre a Gödöllői dombság nyúlványainak végén helyezkedik el, az Alsó-Tápió völgyében. A települést a 31. számú főútvonal szeli át, valamint keresztülhalad a községen a Budapest-Újszász-Szolnok villamosított vasúti fővonal. Sülysáp szép földrajzi fekvésű környezetben van, szelíd dombok, jó termőföldek, halastavak, az Alsó-Tápió és a a Sápi-patak teszik érdekessé és széppé. A Sápi-patak a településhez közel Pécel közigazgatási határában, a Gödöllői-dombság Tájvédelmi Körzetben ered (kedvelt kirándulóhely).
Nevezetessége a Grassalkovich kastély. Lakosainak száma 8238 fő.
Műemlékei

Olasz emlékmű - sülyi temető tetején

 A hősi emlékművet 1996-ban állítottak az 1914-ben a tápiósülyi fogolytáborba deportált 129 elhunyt fiumei olasz polgár emlékére.

I. világháborús emlékmű (Hősök szobra) - sülyi templom alatt

II. világháborús emlékmű - Kossuth tér

Bogdán Flórián emlékmű - Bogdán Flórián u.

Sőtér / Reusz kastély

A késő barokk kastélyt 1770 körül a Sőtér család építtette. Oldalsó és hátsó homlokzatához feltehetően XIX. századi földszintes toldalékszárnyak csatlakoznak. Terasza faragott oszlopokon nyugszik.

A kastélyépület 1945 előtt a katolikus egyház tulajdona volt, mely plébánia céljaira használta. A II. világháború után, a legutóbbi időkig általános iskola működött benne. Az épület jelenleg üres, felújításra vár.

Grassalkovich-vadászlak / Bognár-kastély - EBM területén

Ősfákkal övezett parkrész szélén áll a részben manzárdtetős, egyemeletes, 1770 körül emelt épület. Az igényes késő barokk együttes a Grassalkovich család vadászkastélya volt.

A belső boltozatos szobáiban a XIX. század elejére tehető díszítőfestést tártak fel a közelmúltban. Itt pihent meg néhány napra Petőfi a szabadságharc idején, 1849 tavaszán. Az 1970-es években parkjában több ipari gyártócsarnok épült, a kastélyban pedig sokáig a termeléshez kapcsolódó adminisztráció kapott helyett.

Hevessy-kúria - Sápi iskola tornaterme

A kanyargós Dózsa György út Sőtér-kastély felőli végén található az egykori, mára jelentősen átalakított Hevesy-kúria. Az épület eredetileg klasszicista stílusban épült 1840 körül. Mára csak az egyik szárnya látható, mivel az épület másik részét lebontották, iskola épült a helyén. Díszes nagykapuja felújítva ma is megtekinthető. Az épület falán van elhelyezve a kúria névadójának, Hevesy György Nobel-díjas kémikusnak az emléktáblája.

Kovásznai / Kovács / Tauffer / Lónyay / Nagy kastély - Sűrűpuszta, szövetkezet területén

Nepomuki Szent János szobra - Dózsa Gy. u. eleje

A sápi településrészen két Nepomuki Szent János szobor is áll. A 3/a számú ház kertjében található érdekessége a talapzaton látható "fekvő Szent Rozália"-szobor.

szobor a vadászlakkal szemben

Szent István szobor - Szent István tér

Anyaság szobra - PMH udvara, Szent István tér

Szentháromság-szobor - Templom u.

A római katolikus templom mellett áll a barokk stílusú Szentháromság-szobor, amit a XVIII. század második felében állíttatott a település birtokos családjának tagja, Sőtér Éva.

Kápolna (Dósa-kastély) - Iskola u.

Róm. Kat. templom - Kápolna u.

A Kisboldogasszony tiszteletére szentelt római katolikus templom 1498-ban épült. A török rombolás és a barokk idők bővítéseinek ellenére is felismerhető még hajója és szentélye gótikus eredete.

A török hódoltság alatt erősen megrongálódott, a lakosság a XVII. század utolsó évtizedeiben helyreállította és bővítette. A XVIII-XIX. század folyamán is több ízben bővítették a gótikus eredetű hajót és szentélyt.

1789-ben a Szentháromság tiszteletére szentelték fel harangját. Tornyát 1819-ben újították fel. Síkmennyezetes belsejének korábbi berendezéséből a főoltár - melyet barokk szobrok díszítenek - és a tabernákulum látható. Oltárképe a XIX. század közepéről való, Szűz Mária születését ábrázolja.

Róm. Kat. templom - Templom u.

Az 1759-ben emelt barokk stílusú, Szent István király tiszteletére szentelt római katolikus templom boltozatos belsejében igényes oltárokat, barokk szószéket, keresztelőkutat, sekrestyeszekrényt, padokat láthatunk.

A főoltáron az ismeretlen szerzőtől származó XVIII. századi oltárkép: Szent István felajánlja a koronát Szűz Máriának. A rokokó mellékoltárok festményei Szent Luciát, Szent Alajost és Szent József halálát ábrázolják

Kálvária-kápolna - sápi temető

A Szent István tiszteletére felszentelt templom mellett találjuk a Sőtér család adományából 1776-ban épült kálváriakápolnát. A kör alaprajzú barokk stílusú építményt füzérek és címer díszíti.

Kápolna - sülyi temető

Forrás

Halastavak


2008. július 10.

Reason 4.0 - NN 19

NN 19 Digital Sampler
(Katt a nagyobbért a képre)

Ha jól szemügyre vesszük az NN 19-et akkor felismerhető sok hasonlóság az NN-XT-vel. Ha megnyitunk benne egy hangszert akkor látjuk, ennél az eszköznél másképp van a sample beosztása. A sample tulajdonságainál ugyanúgy megtalálható a Low Key, High Key, Root, Tune, Level, Loop potik, de itt van egy számunkra új gomb, a Sample felíratú. Ezzel a sample-k között tudunk váltani, ha több sample.ből áll a hangszerünk. Sajnos a sample-ket egyedileg csak a fentebb említett funkciókkal tudjuk felruházni, az összes többi beállítási lehetőség globális érvényű, azaz az összes sample-re érvényes.

De globálisan ugyanúgy tudjuk állítani a Pitch Range-t, a Mod Wheelt is tudjuk úgyanúgy szabadon konfigurálni. Ugyanúgy tudunk hangszerünknek portamentó hangzást biztosítani, beállítani a polifóniát, Spread potit használni.

LFO-ból viszont csak egy van. Ennél is ki lehet választani az LFO hullámformáját, a Rate és az Amount potikat is ugyanúgy kell, lehet használni, ahogy az NN-XT-nél. Az LFO-t háromfelé tudjuk "elküldeni", az oszcillátorokra, a filterre, és a panorámára.

A Filternél is találunk ismerősöket, mint Freq, Res,Mode, de kiegészült egy Envelope-pal. Ez az Envelope a Filtert mozgatja úgy, ahogy az Amp Envelope csinálja a hangszerrel. Azaz a Filternek is meg lehet adni a felfutási idejét (Attack), lecsengését egy szintre (Decay), lecsengési szintjét (Sustain) és végül a lecsengést az alapállapotba (Release).

Az Amp Envelope ugyanúgy működik, mint az NN-XT-nél, ezért nem részletezném.

Az oszcillátornál is megtalálhatóak az NN-XT-nél található potik, gombok.

Mint látható ezen leírás jóval rövidebb, mint az NN-XT-jé volt, ugyanis itt már nem részleteztem újra azokat a dolgokat amiket már az előző hangszernél leírtam. Jó zenélést, legközelebb maradunk a sample alapú hangkeltőknél, a ReDrum nevű dobgépet fogom bemutatni.

2008. július 9.

Hangközök

A hangok egymástól való távolságát nevezzük hangköznek.
Ha egy időben több hang szólal meg egyszerre, nem mindegy, hogy megy hangok alkotják azt. Léteznek ugyanis harmónikus, konszonáns hangpárok, hangközök, melyek együttcsengése kellemes, míg más hangpárok nem harmónizálnak egymással, azaz disszonánsak. Ezek használata a zenei érzetben feszültségkeltő hatással bír, amire fülünk "feloldást" vár, melyet egy konszonáns hangzat teremt meg. Fontos, hogy a disszonanciát ne tévesszük össze a kakofóniával, ami a hangok kaotikus viszonyát jelenti. A hangközöket általában két nagy csoportra bontják: kis és nagy, valamint tiszta. Lássuk, hogy is működik mindez a gyakorlatban:

  • Tiszta prím (t1): A legkisebb hangköz a sorban. A két hang távolsága nulla, tehát ugyanazon hangokat jelöli pl: C-C.
  • Kis szekund (k2): Fél hangnyi távolság, pl: C-Desz,
  • Nagy szekund (n2): Egész hangnyi távolság, pl: C-D.
  • Kis terc (k3): Egy egész és egy fél hangnyi távolság, pl: C-Esz.
  • Nagy terc (n3): Két egész hangnyi távolság, pl: C-E.
  • Tiszta kvart (t4): Két egész és egy fél hangnyi távolság, pl:C-F.
  • Tiszta kvint(t5): Három egész és egy fél hangnyi távolság, pl: C-G.
  • Kis szext (k6):Négy egész hangnyi távolság, pl: C-Asz.
  • Nagy szext (n6): Négy egész és egy fél hangnyi távolság, pl: C-A.
  • Kis szeptim (k7): Öt egész hangnyi távolság, pl: C-B.
  • Nagy szeptim (n7): Öt egész és egy fél hangnyi távolság, pl: C-H.

A fentieken kívül szólni kell még a hangközök másodlagos variációiról és ezek elnevezéseiről is. A hangközök lehetnek bővített vagy szűkített formában is. Ha visszatekintünk, láthatjuk, hogy a C-F egy tiszta kvartot jelöl. Azonban ha a második hangot egy fél hanggal megemeljük (C-F#) akkor bővített kvartot kapunk. Ha a C-G hangközt vizsgáljuk meg, akkor egy tiszta kvinttel van dolgunk. Ha a második hangot fél hanggal lentebb visszük (C-Gb), akkor az eredmény egy szűkített kvint. Fizikailag ugyanazokat a hangokat szólaltatjük meg, az elnevezési eltérés azért szükséges, mert így egyértelmű, hogy a hangot melyikből módosítottuk. Ebből is kitűnik, hogy ha fölfelé módosítjuk a második hangot, akkor bővített, ellenkező esetben szűkített jellegű lesz a kérdéses hangköz. Tehát, ha egy tiszta vagy nagy hangköz második hangját fél hanggal megemeljük, akkor bővített hangközt, és ha a tiszta vagy kis hangköz második hangját fél hanggal lentebb visszük, akkor szűkített hangközt kapunk.

2008. július 8.

Lost In Space Part 4

Elérkezett a hajnal a maga gyönyörű pompájával. Galaktikus utazóink lassan nyitogatják szemüket, fülüket trombitaszó üti meg, amely kertből szivárog be az ablakon át. Mindenkinek a szeme csukva épp, hogy csak felébredtek. Az egyikőjük még félálomba odamegy az ablakhoz és kinéz rajta, hogy honnan is jöhet ez a "lárma" ily kora reggel. Látja, hogy az egyik öreg játszik kinn a padon. Ő még ott maradt, a másik zenész már tovább állt.

Az eső elállt, kel fel a nap, lassan bekúszik fénye a szobába az ablakokon át. A többiek is lassan ébredeznek, kinyitják szemeiket, s csodálkoznak a hajnal fényein, mely szivárvány színeivel fokozatosan betölti a szobát. Szó szerint táncolni kezdenek a fények a szobában, meg-meg törnek az ablaküvegen maradt esőcseppeken. Piros, sárga, zöld, kék fénynyalábok járnák misztikus hajnali táncukat benn a szobában.

A nyalábok, mintha élnének, utazóink testén körbe-körbe futkároznak, a szobát teljesen megtöltik. Olyan, mintha egy nagy szivárványban ébredtek volna. A fény öltözteti utazóinkat a szivárvány ruhájába, mely pihekönnyű, s a maga valóságában is kézzel fogható ruhadarab. Amikor elindultak a Földről, még nem is sejtették, hogy valóságos csodákban lesz részük.

A fényjátéknak lassan vége szakad, s az ablakon még mindig szűrődik be a kertből a trombitaszó.

2008. július 7.

Dalok, melyeket még életedben egyszer hallanod kell

1976

Jean-Michel Jarre – Oxygene

1976 novemberében Jimmy Carter megnyerte az amerikai elnökválasztást, Maurice Jarre francia filmzeneszerző fia, Jean-Michel Pedig kihozta 3. stúdióalbumát. Míg a Tangerine Dream és a Kraftwerk törte az utat, Vangelis – Albedo 0.39 című alkotása pedig a természet nagyszerűségének dicshimnuszát zengte, a túlvilági hangtájképek mintájául szolgáló Oxygene szinti-alapú párhuzamos univerzuma inspirálóan hatott az elektronikus mozgalomra, és tízmillió fölötti példányszámban kelt el.

Klasszikus képzettségét hasznosítva Jarre örvénylő, lebegő melódiákat formált, sokszor olyan szokatlan szekvenciában, mint a 34,5-es tempó. Hangulatviláguk a kísértetiestől (mint például a nyitó darab) az éteriig (ilyen a Part 2, mely akaratlanul is az űrmániás korszakhoz kötődő asszociációkat ébreszt a lüktető, mormogó ritmusok helyét átvevő, zuhatagként omló szintetizátoros és lézerkisüléses effektekkel). A John Carpentert idéző Part 3 tengerhullámzását az Oxygene Part 4 hipnotikus vibrátója követi egy emlékezetes, jégtáncos refrénnel, amit azóta is nyomnak a tévék, majd jön a földalatti atmoszférát Boleró-szerű, ’20-as évekbeli gótikával vegyítő darab, s végül az expresszív finálé.

„Rohadtul a tökélyre kell törekedni. Ha nem ezt teszed, megölsz egy csomó ember. Nem azt mondom, hogy a zeném ölni képes, de…” (Jean-Michel Jarre, 2004)

2008. július 5.

22 - Másnap

Tegnap elmúltam 22. Szép kerek szám, azaz 2+2=4 és ez is kerek, legalábbis nekem. Még most is körülbelül egy 4 éves gyermek értelmi szintje látszódott rajtam, amikor megkaptam az ajándékokat.

Délután nézegettem egy kicsit a régi fényképeket, előkerült valahogy a 3. szülinapi képsorozat. Melyen szemmel láthatólag épp a 3-as szám felső hasát tömöm magamba. Vajon akkor is fájt a hasam a sok tortától? Biztos vagyok benne. Sok mindenre nem emlékszem arról az eseményről, maximum arra, hogy egy hét múlva visszük mamának a fényképeket megmutatni, meg, hogy adunk neki is az „itatós” képből. Amelyen persze nagymama ölében ülök és valószínűleg narancslevet iszom, vagy valami hasonlót. Ej de jó is volt akkor. Régen másmilyen volt a szülinap. Gyermekként másmilyen. Akkor már reggel azt várod, hogy mikor kapod meg az ajándékokat, mikor kenheted magad körbe a tortával úgy, hogy édesanyád rád sem ismer. Na persze utána irány a homokozó, elő a vödrökkel, lapátokkal, s a tengernyi játékkal. Kipróbálni a legújabb kistraktort 5 évesen felejthetetlen élmény.

Na de mit csinál az ember a 22.-ediken? Reggel felkelek, megpróbálok magamnak valami emberi ábrázatot kölcsönözni, aztán kávé, majd cigi s irány a bolt. Reggeli bevásárlás, azután haza a mázsás pakkokkal. Miután reggeli tornaként kipakoltam a kosárból és megkajáltam, elolvasom az e-mailjeim, majd megírom az aznapi bejegyzésem ide a naplóba. Kiválasztok neki egy későbbi időpontot, majd beállítom, hogy akkor jelenjen meg.

10:58-ig vakarom a tököm, hogy mit csináljak, majd ekkor berontanak hozzám és felköszöntenek. Szigorú szabály nálam, hogy 10:58 előtt nem szabad felköszönteni. Megiszom az ünnepi köszöntős piát, majd szétnézek mit kaptam, örülök neki egy picit, majd megebédelek. Kaja után kávé, cigi, majd egy kis alvás a nagy ijedtségre.

Vicces lenne magamat kívülről látni, főleg, hogy a köszöntő emberek órája mindig késik, s így marad két perc nekem, hogy egyedül a szobában kitomboljam magam a 20. születésnapomra magamnak komponált másfél perces zeneművemre.

Egyebet nem kívánok a nagyközönség elé tárni, mindenki találja ki, hogy mi volt az ebéd és az utána következő alvás után.

2008. július 4.

22

Nem tudom, hogy kinek mi jut eszébe a 22-es számról, nekem a mai napon az, hogy 22 éves lettem. Így ma nem nyaralni, utazni megyünk, hanem egy érdekességről számolnék be, mely után elég sokat nyomoztam.

1983-ban Jean Michel Jarre elkészítette a Music For Supermarkets című albumát. Ennek az albumnak az a különlegessége, hogy csak egyetlen példány van belőle az egész világon.
Ugyanis megkérték, hogy csináljon egy háttérzenét egy "szupermarket" témájú kiállításra, az Orrimbe bemutatóra. Jarre igent mondott és 1983 februárja és májusa között fel is vette a Music For Supermarkets-t. A kiállítás melyet néhány fiatal művész és Jarre barátai hoztak létre, 1983 június 2. és június 30-ka között volt látható a Jean-Claude Riedel galériában, és a kiállított műveket később kijelzőn kiárusították. Jarre ezáltal ihletett kapott és úgy döntött, hogy a zene ami kíséri a kiállítást egy kivételes, egyedi darab. A Music For Supermarkets-nek csak egyetlen, egyedülálló másolata volt melyet egy jótékonysági árverésen árvereztek el a Hotel Drouotnál.
Miután a kiállítás véget ért, a mester szalagokat és a mesterkorongokat megsemmisítették s így ténylegesen egyedülállóvá vált a lemez.
A belső borítóban 11 polariod fotó mutatta be a lemez kidolgozását, s egyetlen kockát hagytak el, hogy a végső tulajdonos az albumba helyezhesse fotóját. Az albumtulajdonos kilétét először titkolták, majd nyilvánosságra hozták, hogy egy bizonyos M Gerard a tulajdonosa és, hogy 69 000 frankot ( 10 500 eurót) fizetett az albumért. 2007-ben az albumot kétszer eladták, s jelenlegi tulajdonosa ismeretlen.

Kicsivel a Music For Supermarkets eladása után az albumot teljes hosszában lejátszották a Radio Luxembourgon. Jarre a következő szavakkal indította el az albumot: "Piratez Moi!" (Én kalóz). A rádióközvetítésnek kalózfelvételei léteznek, s megadják a lehetőséget, hogy az albumot meghallgassuk, igaz gyenge minőségben, ugyanis a rádióállomás egy AM rádióadó volt.
Az album egy része nem veszett el teljesen a nyilvánosság elől, ugyanis Jarre néhány szerzeményét álfogalmazta, átdolgozta a későbbi albumaira.

  • Music for supermarkets part 3: "Fifth Rendez-vous part 3" a Rendez-vous albumán (1986).
  • Music for supermarkets part 5: "Blah-Blah Café" a Zoolookon (1984).
  • Music for supermarkets part 7: A "Diva" második felében a Zoolookon (1984).

2008. július 3.

Reason 4.0 - NN-XT

NN-XT
(Katt a képre a nagyobbért)

Igen, ő az. Az NN-XT nevű sampler. Ez így első látásra kicsit butának tűnhet de nem az, majd a későbbiekben meglátjuk, hogy azért tud valamit. De először nézzük mik is vannak rajta amit ismernünk kell.

  • Pitch: Hajlítókerék. A hangot meg tudjuk vele hajlítani, azaz egy C hangot le lehet hajlítani A-ra. (általános iskolában tanultunk a hajlításról, nos ez pont ugyanazt csinálja),
  • Mod Wheel: Modulációs kerék. A későbbiekben ismertetésre kerülő beállításokat el tudjuk küldeni a Mod-ra és így ezt a kereket forgatva modulálhatjuk a szintinket, pl: LFO-val.
  • External Control: Ugyanolyan, mint a Mod Wheel.
  • A megnyitás és mentés gombokat mindenki ismeri így ezt nem magyaráznám el újra és újra.
  • Freq: Frekvencia. A hangszer globális frekvenciáját lehet szabályozni.
  • Res: Rezonancia. A hangszer globális rezonanciája.
  • Attack: Felfutás. Az az időtartam amely alatt a hangszer hangjának el kell érnie a maximális amplitudót.
  • Decay: Lecsengés. Az az időtartam amely alatt a görbe lecseng a Sustain (lásd később) által meghatározott szinte.
  • Release: Lecsengés. Az az időtartam amely alatt a görbe lecseng alapállapotba.
  • Volume: Hangerő.

Most pedig mutatok egy trükköt. A sampler alján az NN-XT felírat előtt van egy nyíl, kattintsunk rá, és ekkor megnyílt a lehetőségek tárháza. Nyissunk meg benne egy hangszert. Én a Polyfusion II-t választottam a Synth Poly mappájából. Válasszunk ki egy elemet a sample-ből.


NN-XT kinyitva
(Katt a képre a nagyobbért)

Láthatjuk, hogy egy elemnek millió tulajdonsága van, nézzük őket szépen sorban. Bal oldalt kezdjük a Group címke alatt.
  • Key Poly: Polifónia. Hány hang szólalhat meg egyszerre.
  • Group Mono: Monofonikus hangzás. Egy hangszólal meg egyszerre.
  • LFO 1 Rate: Az LFO 1 oszcillásának nagysága, fekvenciája.
  • Portamento: Portamentó hangzás nagysága.
  • Legato/Retrig: Megszakítás nélkül/megszakítással a hangok megszólaltatása.

Modulation: Moduláció.

  • F. Freq: A Filter frekvenciája.
  • F. Res: A Filter rezonanciája.
  • Mod Dec: Mod Envelope Decay Mod Amount. A modulációs burkológörbe lecsengésének erőssége (hangereje).
  • LFO 1 Amt: Az LFO 1 modulálásának nagysága.
  • Level: A sample-k hangereje.
  • LFO 1 Rate: Az LFO 1 oszcillásának nagysága, fekvenciája.
Velocity: Hangjegy (note) hangereje.

  • F. Freg: Filter frekvenciájának a note hangerejének függvényében való változtatása.
  • Mod Dec: A Mod Env lecsengésének a note hangerejének függvényében való változtatása.
  • Level: A sample-k hangerejének a note hangerejének függvényében való változtatása.
  • Amp Env Attack: Amp Envelope Attack, a felfutás a note hangerejének függvényében való változtatása.
  • S. Start: Sample Start, a sample kezdésének a note hangerejének függvényében való változtatása.
LFO: Low Frequency Oscillator (Alacsony Frekvenciás Oszcillátor).

  • Rate: Az oszcillálás nagysága, frekvenciája.
  • Delay: oszcillálás késése.
  • Group Rate: Oszcillálás nagysága az összes sample-re.
  • Temp Sync: A tempó függvényében változik az oszcillálás frekvenciája.
  • Free Run: Szabadon változik az oszcillálás frekvenciája.
  • Waveform: Hullámforma, amellyel az LFO modulál.
  • Pitch: A sample pitch-ét (hajlítását) modulálja.
  • Filter: A sample frekvenciáját modulálja.
  • Level: A sample hangerejét modulálja.
LFO 2

Ugyanolyan, mint az LFO 1.

Mod Envelope: Modulációs burkológörbe.

  • Attack: Felfutás.
  • Decay: Lecsengés a Sustain szintjére.
  • Sustain: Kitartás.
  • Release: lecsengés alapállapotba.
  • Delay: késés, késleltetés.
  • Pitch: Mod Envelope küldése a hajlítókeréknek.
  • Filter: Mod Envelope küldése a Filter frekvenciájának.
Pitch: Hajlítás.

  • Pitch Bend Rage: Mekkora legyen a hajlítás. Ha 12 akkor maximális állásban egy oktávot (12 hangot) hajlít.
  • Octave: Oktáv választó, a sample-t oktáv(ok)val lehet megemelni, vagy leszállítani.
  • Semi: Félhang. a sample-t félhang(ok)gal lehet megemelni, vagy leszállítani.
  • Fine: Sample vége.
  • K. Track: Keyboard Track, azaz a sample változzon a lenyomott billentyűnek megfelelően, vagy bármely billentyűt nyomjuk le ugyanúgy szól.

Filter: Szűrő

  • Freq: Frekvencia.
  • Res: Rezonancia.
  • K. Track: Keyboard Track.
  • Notch: Nincs változás, hiába forgatjuk a freq potit.
  • HP: High Pass, felüláteresztő szűrő.
  • BP: Bend Pass, alul-felül áteresztő szűrő, attól függ melyik, hogy milyen helyzetben áll a freq poti.
  • LP: Low Pass, aluláteresztő szűrő.

Amp Envelope:

  • Attack: Sample amplitudójának (hangerejének) a maximálisra futási ideje.
  • Decay: Az az idő amely alatt a görbe lecseng a Sustain szintjére.
  • Sustain: kitartás, azaz amíg lenyomva tartjuk a billentyűt, addig ezen a szinten szól a hang hangereje.
  • Release: Lecsengés az alapállapotba.
  • Level: Hangerő:
  • Pan: A sample panorámája a jobb, ill bal csatorna felé.
  • Spread: A sample alsó és felső határa között váloztatja a panorámát.

A sample tulajdonságai:

Root: A sample alaphangja.
Start: Sample kezdete.
End: Sample vége.
Loop Start: A loop kezdete.
Loop End: A loop vége.
Playmode: Lejátszás módja: FW - Foward (előre), FW Loop (Előre loopolva), FW - BW (Foward - Backward, Előre-Vissza), BW (Vissza).
Lo Key: A legalsó hang ahogy még szól a sample.
Hi Key: A legfelső hang, ahol még szól a sample.
Lo Vel: A velocity alsó értéke.
Hi Vel: A velocity felső értéke.
Fade In, Fade Out: Az átfedés kezdetének, végének értéke.
Out: Melyik kimeneten szólaljon meg a sample.

Ezek azok a dolgok amikor fontosak az NN-XT használatakor. A következőekben, már nem lesz ennyire a részletes, mivel minden hangszernél ezek a részek ugyanazok.
Legközelebb az NN-XT testvérével, az NN 19-el ismerkedünk meg.




2008. július 2.

Hangnemek

Dúr vagy moll?

Az első alapvető kérdés az, hogy egy hangsorról eldönthessük, hogy az milyen hangnemet takar. Dúr hangnemben egy oktvávon keresztül ívelve dó-tól dó-ig terjednek a hangok; ezt dó-sornak is hívják. Moll esetében gyakorlatilag ugyanazokat a hangokat használjuk, mindössze a moll-sor kiindulási pontja lá lesz. Fontos megjegyezni, hogy a moll kezdőhangja a dúrhoz képest egy egész és egy fél hanggal lentebről indul, ezt a távolságot a zenében kistercnek hívjuk. Ez az összefüggés fordítva is érvényes, mindössze felfelé számoljuk ki a kis tercnyi távolságot. Ebből adódóan tehát - a fenti párhuzamot ismerve - bármely dúr hangnem moll párja kiszámítható, ill. bármely moll hangnem dúr megfelelője is. Ha egy skála hangjait szeretnénk meghatározni, a legkönnyebb módszer az, ha megjegyezzük a hangok egymáshoz való viszonyát. Így dúr skála esetében: E-E-F-E-E-E-F, mollban pedig: E-F-E-E-F-E-E (E=egész hang, F=félhang).

Dúr és moll párok

Ha ránézünk egy kottára, a hangnem legtöbb esetben könnyen leolvasható, bár vannak ettől eltérő esetek is. Az első segítséget a kotta elejen található módosítójelek nyújtják, ezek utalnak a hangnemre. Azonban nem hagyatkozhatunk kizárólag a módosítójelekre, hiszen a hangnemről ennyiből még nem tudható, hogy dúr vagy moll. Vegyünk egy példát: az előttünk lévő kottán nincsenek módosító jelek, tehát az alapskálával állunk szemben, ami a C-dúr ás annak párja A-moll. Ez esetben nézzük meg, hogy milyen hangon fejeződik be a dallam. Ha az egy C hang, akkor C-dúrról van szó, ha az A hangon zárul a dal, akkor pedig A-moll. A zenei sokszínűséget is bizonyítandó, ez sem szabályszerű, itt is lehetnek eltérések, ekkor már nehezebb megállapítani a hangnemet. Dúr hangnemről akkor beszélünk, ha az adott dallam dó hangra érkezve fejeződik be. Az ettól eltérő eseteket külön névvel jelzett hangsoroknak hívjuk:

Záróhang Elnevezés Hangok sorrendje
C dúr C-D-E-F-G-A-H-C...
D dór D-E-F-G-A-H-C-D...
E fríg E-F-G-A-H-C-D-E...
F líd F-G-A-H-C-D-E-F...
G mixolíd G-A-H-C-D-E-F-G...
A moll A-H-C-D-E-F-G-A...
H lokriszi H-C-D-E-F-G-A-H...

Az alábbi táblázat szemlélteti a dúr-moll párokat.

Dúr-skálák Moll-skálák
C-dúr A-moll
G-dúr E-moll
A-dúr H-moll
E-dúr Cisz-moll
H-dúr Gisz-moll
Fisz-dúr Disz-moll
Cisz-dúr Aisz-moll
F-dúr D-moll
B-dúr G-moll
Esz-dúr C-moll
Asz-dúr F-moll
Desz-dúr B-moll
Gesz-dúr Esz-moll
Cesz-dúr Asz-moll

2008. július 1.

Lost In Space Part 3

Ahogy közelebb érnek a két alakhoz látják, hogy két öreg "utcazenész" ül ott egymással szemben a padon. Az egyik egy furcsa szerkezetet fog kezében, ami egy gitárra hasonlít s elkezdi játékát. Az éj dalát játssza, mint már oly sok éve minden év ugyanezen a napján. Lágy melodikus dallamot, melyet szomorúság övez s egyben ez a szomorúság olykor boldogságot rejt. Utazóink fáradtan megállnak az idős zenész mellett, s nézik ahogy furcsa hangszerén játszik oly könnyedén.

Mikor a dal véget ér, meglepő módon újrakezdi, s a másik lény, aki vele szembe ül a padon, kopott rozzant bőröndjéből előkap egy másik furcsa hangszer s bekapcsolódik a játékba. Úgy játszanak mintha már időtlen idők óta együtt játszanák az éj dalát. Pedig nem is, csak most találkoztak véletlenül, megpihennek, mert útjuk folytatódik, ezek után lehet együtt, lehet külön.

Utazóink tovább állnak. Még mindig esik odakinn, s ahogy haladnak szállásuk felé egyre lassabbnak tűnik a két zenész játéka, s végül, az ajtónál állva már csak a harmóniákat hallják, csak az cseng a fülükben. Belépnek az ajtón, elköszönnek a kísérőtől, s nyugovóra térnek a nehéz nap után. Mély álomba szenderülnek s már az eső hangját se hallják.