Sülysáp Nagyközség Budapesttől keletre a Gödöllői dombság nyúlványainak végén helyezkedik el, az Alsó-Tápió völgyében. A települést a 31. számú főútvonal szeli át, valamint keresztülhalad a községen a Budapest-Újszász-Szolnok villamosított vasúti fővonal. Sülysáp szép földrajzi fekvésű környezetben van, szelíd dombok, jó termőföldek, halastavak, az Alsó-Tápió és a a Sápi-patak teszik érdekessé és széppé. A Sápi-patak a településhez közel Pécel közigazgatási határában, a Gödöllői-dombság Tájvédelmi Körzetben ered (kedvelt kirándulóhely).
Nevezetessége a Grassalkovich kastély. Lakosainak száma 8238 fő.
Műemlékei
Olasz emlékmű - sülyi temető tetején
A hősi emlékművet 1996-ban állítottak az 1914-ben a tápiósülyi fogolytáborba deportált 129 elhunyt fiumei olasz polgár emlékére.
I. világháborús emlékmű (Hősök szobra) - sülyi templom alatt
II. világháborús emlékmű - Kossuth tér
Bogdán Flórián emlékmű - Bogdán Flórián u.
Sőtér / Reusz kastély
A késő barokk kastélyt 1770 körül a Sőtér család építtette. Oldalsó és hátsó homlokzatához feltehetően XIX. századi földszintes toldalékszárnyak csatlakoznak. Terasza faragott oszlopokon nyugszik.
A kastélyépület 1945 előtt a katolikus egyház tulajdona volt, mely plébánia céljaira használta. A II. világháború után, a legutóbbi időkig általános iskola működött benne. Az épület jelenleg üres, felújításra vár.
Grassalkovich-vadászlak / Bognár-kastély - EBM területén
Ősfákkal övezett parkrész szélén áll a részben manzárdtetős, egyemeletes, 1770 körül emelt épület. Az igényes késő barokk együttes a Grassalkovich család vadászkastélya volt.
A belső boltozatos szobáiban a XIX. század elejére tehető díszítőfestést tártak fel a közelmúltban. Itt pihent meg néhány napra Petőfi a szabadságharc idején, 1849 tavaszán. Az 1970-es években parkjában több ipari gyártócsarnok épült, a kastélyban pedig sokáig a termeléshez kapcsolódó adminisztráció kapott helyett.
Hevessy-kúria - Sápi iskola tornaterme
A kanyargós Dózsa György út Sőtér-kastély felőli végén található az egykori, mára jelentősen átalakított Hevesy-kúria. Az épület eredetileg klasszicista stílusban épült 1840 körül. Mára csak az egyik szárnya látható, mivel az épület másik részét lebontották, iskola épült a helyén. Díszes nagykapuja felújítva ma is megtekinthető. Az épület falán van elhelyezve a kúria névadójának, Hevesy György Nobel-díjas kémikusnak az emléktáblája.
Kovásznai / Kovács / Tauffer / Lónyay / Nagy kastély - Sűrűpuszta, szövetkezet területén
Nepomuki Szent János szobra - Dózsa Gy. u. eleje
A sápi településrészen két Nepomuki Szent János szobor is áll. A 3/a számú ház kertjében található érdekessége a talapzaton látható "fekvő Szent Rozália"-szobor.
szobor a vadászlakkal szemben
Szent István szobor - Szent István tér
Anyaság szobra - PMH udvara, Szent István tér
Szentháromság-szobor - Templom u.
A római katolikus templom mellett áll a barokk stílusú Szentháromság-szobor, amit a XVIII. század második felében állíttatott a település birtokos családjának tagja, Sőtér Éva.
Kápolna (Dósa-kastély) - Iskola u.
Róm. Kat. templom - Kápolna u.
A Kisboldogasszony tiszteletére szentelt római katolikus templom 1498-ban épült. A török rombolás és a barokk idők bővítéseinek ellenére is felismerhető még hajója és szentélye gótikus eredete.
A török hódoltság alatt erősen megrongálódott, a lakosság a XVII. század utolsó évtizedeiben helyreállította és bővítette. A XVIII-XIX. század folyamán is több ízben bővítették a gótikus eredetű hajót és szentélyt.
1789-ben a Szentháromság tiszteletére szentelték fel harangját. Tornyát 1819-ben újították fel. Síkmennyezetes belsejének korábbi berendezéséből a főoltár - melyet barokk szobrok díszítenek - és a tabernákulum látható. Oltárképe a XIX. század közepéről való, Szűz Mária születését ábrázolja.
Róm. Kat. templom - Templom u.
Az 1759-ben emelt barokk stílusú, Szent István király tiszteletére szentelt római katolikus templom boltozatos belsejében igényes oltárokat, barokk szószéket, keresztelőkutat, sekrestyeszekrényt, padokat láthatunk.
A főoltáron az ismeretlen szerzőtől származó XVIII. századi oltárkép: Szent István felajánlja a koronát Szűz Máriának. A rokokó mellékoltárok festményei Szent Luciát, Szent Alajost és Szent József halálát ábrázolják
Kálvária-kápolna - sápi temető
A Szent István tiszteletére felszentelt templom mellett találjuk a Sőtér család adományából 1776-ban épült kálváriakápolnát. A kör alaprajzú barokk stílusú építményt füzérek és címer díszíti.
Kápolna - sülyi temető
Forrás
Halastavak